Wizyty od drzwi do drzwi: Nie masz wyjścia – musisz ich wpuścić [23.07.2023]

W wyniku najnowszych poprawek do ustawy o prawie energetycznym, dostawcy energii są zobowiązani do instalacji nowych liczników dla swoich klientów. Z tego powodu, zespoły techniczne będą musiały odwiedzić nasze domy i mieszkania w celu zamontowania tych nowoczesnych urządzeń.

Fot. Cottonbro / Pexels

Nowe przepisy nakładają na dostawców energii obowiązek wprowadzenia nowoczesnych liczników, które umożliwią zdalne monitorowanie zużycia energii, eliminując konieczność ręcznej kontroli oraz dostarczanie bieżących danych o zużyciu na żądanie, co przyczyni się do ochrony środowiska.

W związku z tym, przedstawiciele firm energetycznych będą musieli odwiedzić nasze miejsca zamieszkania. Wszystkie firmy energetyczne będą musiały wymienić liczniki, o ile te nie zostały już umieszczone na klatkach schodowych lub wymienione wcześniej.

Stoen Operator, działający na zlecenie E.ON, już rozpoczął proces wymiany liczników w Warszawie, a podobne działania podejmuje Tauron, który jest liderem w tym projekcie, planując wymienić ponad milion liczników w innych miastach, jak Wrocław i Wałbrzych. Energa-Operator również przewiduje wymianę liczników w ponad pół miliona polskich domach i mieszkań w ciągu roku.

PGE Dystrybucja również dołączyła do programu wymiany, zamawiając 700 tysięcy inteligentnych mierników energii elektrycznej, które zostaną zainstalowane w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Istotne jest, że proces wymiany nie będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami dla konsumentów, a jedynym możliwym utrudnieniem może być krótkotrwały brak dostępu do energii elektrycznej podczas wymiany, trwający zazwyczaj nie dłużej niż godzinę.

Ten ambitny program wymiany liczników już jest w trakcie realizacji i planuje się, że potrwa do 2030 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wymienić aż 17 milionów liczników w całym kraju.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]