Zagrożenia na Facebooku: Jak Unikać Pułapek i Utrat Finansowych [23.07.2023]

Zespół Komputerowego Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT) Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) opublikował ostrzeżenie dotyczące nowego typu przestępstwa internetowego, które rozgrywa się na popularnym portalu społecznościowym, Facebook.

Fot. Pixabay

Zgodnie z alertem, oszuści publikują wpisy zawierające sensacyjne informacje, mające za zadanie przyciągnąć uwagę użytkowników. Załączone linki prowadzą do strony, która została stworzona w celu wykradzenia danych logowania. Co więcej, strona ta została tak perfekcyjnie wykonana, że wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że podają swoje dane na fałszywej stronie.

Po przejęciu kont użytkowników, przestępcy wykorzystują je do rozpowszechniania różnych treści i wysyłania wiadomości w celu wyłudzenia środków. Mogą to być linki do fałszywych stron internetowych, prośby o wsparcie finansowe lub różne inne formy oszustwa.

CSIRT KNF mocno apeluje o zachowanie ostrożności podczas korzystania z mediów społecznościowych i zachęca użytkowników do bycia czujnymi. Rekomenduje unikanie klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł oraz sprawdzanie autentyczności strony, na której się znajdują, zanim podadzą swoje dane logowania.

Dodatkowo, zwracają uwagę na ważność ostrzegania swoich znajomych i rodziny o tym nowym zagrożeniu, aby przeciwdziałać dalszej propagacji tego rodzaju cyberprzestępstw.

W przypadku podejrzenia, że padło się ofiarą tego typu oszustwa, zalecają natychmiastową zmianę hasła i skontaktowanie się z odpowiednimi władzami, takimi jak lokalna policja lub CSIRT KNF.

W dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości, bezpieczeństwo cybernetyczne jest niezwykle ważne, więc użytkownicy mediów społecznościowych powinni być zawsze czujni, aby uniknąć stania się ofiarami cyberprzestępstw.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]