Uwaga! Fałszywe witryny internetowe reprezentujące firmy kurierskie!

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, wiele aspektów naszego życia przesiąkniętych jest internetem. Zakupy online stały się powszechne, a wraz z nimi wzrosła popularność usług firm kurierskich. Niestety, wraz z tym rozwojem, zaczęły się pojawiać także zagrożenia ze strony cyberprzestępców. W ostatnim czasie zauważono alarmujący wzrost fałszywych stron firm kurierskich, które mają na celu wyłudzenie danych osobowych i finansowych użytkowników. Dlatego też, istotne jest, abyśmy byli świadomi zagrożenia i ostrożni podczas korzystania z tych usług.

Fot. Kraków w Pigułce

„Uwaga na fałszywe strony znanych firm kurierskich tworzone przez cyberprzestępców! W poniższej grafice prezentujemy przykłady niebezpiecznych domen wykorzystywanych przez oszustów. Bądźcie ostrożni i pamiętajcie o dokładnej weryfikacji adresu strony internetowej, na której się znajdujecie!” – ostrzega< CSIRT KNF.

Wielu z nas przekazuje na stronach firm kurierskich poufne informacje, takie jak adresy dostawy, dane osobowe czy numery karty kredytowej. Cyberprzestępcy wykorzystują tę sytuację, tworząc fałszywe strony internetowe, które wyglądają jak oryginalne witryny znanych firm kurierskich. W grafice, którą przedstawiamy powyżej, widzimy kilka przykładów podstępnych domen, które zostały stworzone przez oszustów w celu wyłudzenia naszych danych.

Jak rozpoznać fałszywą stronę? Istnieje kilka wskazówek, które pomogą nam uniknąć pułapek cyberprzestępców:

  1. Sprawdź adres strony internetowej: Przed podaniem jakichkolwiek danych na stronie kuriera, zwróć uwagę na adres URL. Upewnij się, że zaczyna się od „https://” zamiast „http://”. Przy takiej domenie informacje przesyłane są w bezpieczny sposób.
  2. Zweryfikuj nazwę domeny: Staraj się zapamiętać oryginalne adresy stron firm kurierskich, z których korzystasz. Wpisanie nieprawidłowej nazwy domeny może skierować cię na fałszywą stronę. Oszuści często używają podobnych nazw, które są trudne do odróżnienia od oryginałów.
  3. Unikaj podejrzanych linków: Otrzymując e-maila lub wiadomość tekstową od firmy kurierskiej, zawsze sprawdź, czy link, który przekierowuje cię na stronę do śledzenia przesyłki, jest autentyczny. Możesz to zrobić, najechując kursorem na link, a następnie sprawdzając adres URL w dolnym rogu przeglądarki.
  4. Aktualizuj oprogramowanie: Upewnij się, że używasz aktualnego oprogramowania antywirusowego i antymalware na swoim urządzeniu. Regularne aktualizacje pomogą wychwycić podejrzane aktywności.
  5. Ostrzeż innych: Podziel się tą wiedzą z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Wzajemnie uważajmy na siebie, by nikt nie padł ofiarą oszustwa.

Współpracujmy jako społeczeństwo, aby pokonać te zagrożenia. Informujmy się nawzajem o nowych typach oszustw i podejrzanych zachowaniach. Gdy widzimy coś podejrzanego, zgłośmy to odpowiednim służbom.

Firmy kurierskie również angażują się w walkę z cyberprzestępczością. Warto zaznaczyć, że żadna renomowana firma kurierska nie będzie prosić cię o podanie pełnych danych osobowych lub informacji karty kredytowej przez e-maila czy wiadomość tekstową.

Pamiętajmy, że nasza ostrożność i odpowiedzialne korzystanie z internetu są kluczowe dla ochrony naszych danych. Fałszywe strony firm kurierskich to tylko jeden z wielu rodzajów zagrożeń, z którymi możemy się spotkać w cyfrowym świecie. Dlatego warto być czujnym i zawsze dokładnie weryfikować, z kim mamy do czynienia w internecie. Wspólnie możemy działać na rzecz bezpiecznej i pewnej przyszłości online.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]