CSIRT KNF informuje: Zagrożenia na social mediach! [25.07.2023]

Nie można bagatelizować znaczenia cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w obecnych, cyfrowych czasach. W związku z tym, Komputerowy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT), działający pod egidą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), wydał ostrzeżenie dotyczące nowej formy zagrożeń cybernetycznych na popularnym medium społecznościowym, Facebook.

Fot. Pixabay

Według wydanego ostrzeżenia, cyberprzestępcy stosują zaskakujące treści w postach, aby przyciągnąć uwagę internautów. Posty te zawierają linki, które po otwarciu, kierują użytkowników na stronę stworzoną z myślą o kradzieży danych do logowania. Co więcej, fałszywe strony są tak umiejętnie zbudowane, że wielu użytkowników nie jest w stanie zidentyfikować, że wprowadzają swoje dane na podrobionej stronie.

Tak skradzione konta są potem wykorzystywane przez cyberprzestępców do publikowania różnorodnych treści i wysyłania wiadomości mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Mogą to być linki do kolejnych sfałszowanych stron, prośby o pomoc finansową lub różne próby oszustwa.

Zespół CSIRT KNF zdecydowanie zaleca ostrożność podczas korzystania z mediów społecznościowych i apeluje o zwiększoną czujność użytkowników. Radzą, aby unikać otwierania linków z nieznanych źródeł i zawsze sprawdzać, czy strona, na której się znajdujemy, jest oficjalną stroną usługi przed wprowadzeniem danych logowania.

Podkreślają też, jak ważne jest informowanie naszych najbliższych i znajomych o tym nowym zagrożeniu, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania takich cyberprzestępstw.

Jeśli ktoś podejrzewa, że został ofiarą takiego oszustwa, powinien natychmiast zmienić swoje hasło i zgłosić to właściwym instytucjom, takim jak lokalna policja lub CSIRT KNF.

Należy pamiętać, że cyberbezpieczeństwo jest kluczowe w obecnej erze cyfrowej, a użytkownicy mediów społecznościowych powinni zawsze być na baczności, aby nie paść ofiarami cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]