Jakie są korzyści z oddawania krwi? Można liczyć nie tylko na czekoladę

Oddanie krwi jest bardzo szlachetnym gestem dzięki któremu można uratować życie drugiej osobie. Dawcy nie tylko otrzymują w zamian satysfakcję ale także różne korzyści z tym związane, jak np. darmowa komunikacja miejska

Fot. KWP Kraków

Osoby, które decydują się oddać krew mogą liczyć na wiele korzyści związanych z tym gestem, którymi są nie tylko czekolada oraz poczucie spełnienia spowodowanego prospołecznymi pobudkami. Główną kwestią, która przysługuje honorowym dawcom krwi jest prawo do dnia wolnego od pracy lub szkoły, w którym krew była pobierana. Osoby zatrudnione jednak muszą uprzedzić pracodawcę o takiej sytuacji oraz dostarczyć zaświadczenie z Centrum Krwiodawstwa.

W sytuacji, gdy oddanie krwi nie jest możliwe ze względu na wyniki badań lekarskich wykonywanych przed pobraniem, usprawiedliwienie za nieobecność w pracy lub szkole dotyczy tylko czasu, w którym osoba poddawała się badaniom. Ponadto dawcy przy okazji otrzymują wyniki badań lekarskich, w tym morfologię krwi, które robione na własną rękę, mogłyby być kosztowne.

Dodatkowo dawcy mogą liczyć na korzystanie z komunikacji miejskiej na specjalnych warunkach, ze zniżkami albo bezpłatnie. To jednak zależy od gmin, które wprowadzają takie ulgi. Zwykle wystarcza tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, który otrzymuje się po oddaniu minimum 6 litrów u mężczyzn lub 5 litrów w przypadku kobiet krwi.

Osobom oddającym krew lub jej składniki (np. osocze) przysługuje również specjalna ulga, którą można odliczyć od podatku dochodowego PIT. Jedyny warunek to nie przekroczenie 6 procent dochodów w kwocie odliczenia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2017 roku “w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty” za 1 litr krwi można otrzymać rekompensatę w wysokości 130 złotych. W związku z tym, w celu obliczenia odliczenia, należy przemnożyć ilość oddanej krwi przez 130 złotych.

Dawcom przysługuje również bezpłatne wyrobienie identyfikacyjnej karty grupy krwi, która umożliwia skrócenie czasu na transfuzję w nagłych przypadkach. Stanowi to pewnego rodzaju środek dodatkowej ochrony zdrowia dla krwiodawców. Jednak w tym wypadku również jest to uzależnione od ilości oddanej krwi.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]