Korzystasz z kurierów? Uważaj, ktoś może to wykorzystać i wiele stracisz! [25.07.2023]

W dzisiejszych czasach, kiedy handel internetowy rozwija się w zawrotnym tempie, usługi firm kurierskich stały się nieodzownym elementem dla wielu klientów. W miarę jak coraz więcej osób korzysta z tych usług, niestety rośnie także liczba oszustw internetowych. Cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów, aby wykorzystać naiwność i nieświadomość użytkowników w celu osiągnięcia swoich niecnych celów.

Fot. Kraków w Pigułce

„Uwaga na fałszywe strony znanych firm kurierskich tworzone przez cyberprzestępców! W poniższej grafice prezentujemy przykłady niebezpiecznych domen wykorzystywanych przez oszustów. Bądźcie ostrożni i pamiętajcie o dokładnej weryfikacji adresu strony internetowej, na której się znajdujecie!” – ostrzega CSIRT KNF.

Najnowszym zagrożeniem są fałszywe strony firm kurierskich, które wyglądają tak autentycznie, że trudno je odróżnić od oryginalnych. Wprowadzenie w błąd odbywa się głównie poprzez podszywanie się pod znane marki i wykorzystywanie podobnych domen, które są bardzo trudne do zauważenia dla zwykłego użytkownika.

Jak działają oszuści?

Cyberprzestępcy tworzą fałszywe strony internetowe, na których naśladują znane firmy kurierskie. Wizualny wygląd, kolory, logo i układ są niemal identyczne z oryginalnymi, co sprawia, że strona wydaje się autentyczna. Ofiarą mogą paść osoby, które oczekują na paczkę lub list, a następnie trafiają na taką stronę, wierząc, że mają do czynienia z prawdziwą firmą kurierską. Na takiej fałszywej stronie są prośby o podanie danych osobowych, numeru paczki, loginu lub hasła do konta użytkownika, co otwiera drzwi do kradzieży tożsamości lub haseł.

Przykłady niebezpiecznych domen

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów fałszywych domen, które mogą zostać wykorzystane przez oszustów:

  1. orzełekurierska.pl (zamiast orzełkurierska.pl)
  2. dpdexress.com (zamiast dpdexpress.com)
  3. ups-logistics.net (zamiast ups.com)
  4. fedx.com (zamiast fedex.com)

Oszuści celowo używają domen, które różnią się od oryginalnych stron jednym lub dwoma literami, przez co mogą łatwo wprowadzić użytkowników w błąd.

Jak ustrzec się przed oszustwami?

Oto kilka kroków, które warto zastosować, aby ustrzec się przed oszustwami związanymi z fałszywymi stronami firm kurierskich:

  1. Sprawdź adres URL: Zawsze dokładnie sprawdzaj adres strony internetowej. Upewnij się, że jest to oryginalna i wiarygodna domena, a nie jej podobna wersja.
  2. Korzystaj z oficjalnych aplikacji: Jeśli korzystasz z usług firmy kurierskiej, warto pobrać oficjalną aplikację, która dostarcza bezpieczny i zweryfikowany kanał komunikacji.
  3. Unikaj podejrzanych linków: Jeśli otrzymasz e-maila lub wiadomość tekstową od firmy kurierskiej z linkiem do śledzenia paczki, nie klikaj na link bezpośrednio. Zamiast tego przejdź na stronę firmy kurierskiej za pomocą bezpiecznego adresu URL i tam wprowadź numer śledzenia.
  4. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe: Dobre oprogramowanie antywirusowe może pomóc w identyfikacji podejrzanych witryn internetowych i chronić przed oszustwami.
  5. Bądź czujny: Jeśli coś wydaje ci się podejrzane lub niezgodne z dotychczasowymi doświadczeniami, zachowaj ostrożność i nie podawaj żadnych danych osobowych.

Fałszywe strony firm kurierskich stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników internetu. Wszyscy powinni być świadomi tego ryzyka i działać ostrożnie, aby uniknąć padnięcia ofiarą oszustów. Pamiętajmy o dokładnej weryfikacji adresu strony internetowej, zawsze sprawdzajmy nadawców wiadomości i unikajmy podejrzanych linków. Tylko dzięki wspólnej czujności i ostrożności możemy zwiększyć bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]