Nowość w tym świadczeniu. Osoby je pobierające wiele zyskają

W roku 2024 ma zostać podwyższone kryterium uprawniające do pobierania „500 plus dla seniora”, czyli dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji 

Fot. Pixabay

Tak zwane 500 plus dla seniora to nieoficjalna nazwa świadczenia uzupełniającego, które jest przyznawane osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Jednak pomimo nazwy, przysługuje ono każdemu kto ukończył 18 rok życia, a nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji, co jest potwierdzone odpowiednim orzeczeniem. Wprowadzone zostało w roku 2019 i od tamtego roku nie było waloryzowane.

Jak informuje „Fakt”, na ten moment świadczenie przyznawane jest osobom, których świadczenie razem z emeryturą lub rentą nie przekracza 2157,80 złotych brutto. Natomiast świadczenie w maksymalnej wysokości (500 zł na rękę), można otrzymać gdy emerytura lub renta nie przekracza 1657,80 zł brutto miesięcznie. W przypadku gdy emerytura lub renta są wyższe, kwota świadczenia jest zmniejszana na zasadzie 'złotówka za złotówkę.

Jednak od przyszłego roku nastąpią w tym aspekcie zmiany, gdyż ma wzrosnąć limit uprawniający do otrzymania tego świadczenia. Jak podaje dziennik, wzrost ma sięgać co najmniej wskaźnika prognozowanej inflacji, czyli 12,3 proc. Zatem kryterium powinno wzrosnąć do 2423,21 złotych brutto i aby otrzymać 500 plus w pełnej kwocie, emerytura lub renta nie mogłaby przekroczyć 1923,21 zł brutto. Dodatkowo rząd ma również rozważyć podniesienie kwoty samego świadczenia.

Źródło: money.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]