Apel PIP do pracodawców – Krótszy czas pracy podczas upalnych dni oraz zimne napoje

Główny Inspektor Pracy apeluje o przestrzeganie zasad pracy podczas upałów, między innymi skrócony czas pracy oraz zapewnienie pracownikom nieodpłatnych zimnych napojów

Fot. Shutterstock

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko informuje, że pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom dogodne warunki podczas upałów. Jedną z kwestii są tutaj stale dostępne zimne napoje, w ilości zaspokajającej potrzeby osób zatrudnionych. Powinny być one oferowane gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28⁰ C, a na otwartej przestrzeni 25⁰ C.

Ponadto osoby zatrudnione przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, muszą mieć zapewnione co najmniej 90 litrów wody dziennie na osobę, do celów higienicznych. W przypadku pracy na otwartej przestrzeni należy zapewnić możliwość odpoczynku w zacienionych i zadaszonych miejscach. Ponadto warto zadbać o nakrycia głowy oraz przewiewne ubrania dla pracowników. Jeżeli jest to możliwe, dostosować godziny pracy do chłodniejszych pór dnia.

Inspektor dodaje, że należy również pamiętać o utrzymywaniu w sprawności i czystości urządzeń klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych, znajdujących się na stanowiskach pracy. Warto również zaopatrzyć się w rolety lub żaluzje na okna. Natomiast urządzenia schładzające powietrze nie mogą powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń. Również strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

W upalne dni szczególną uwagę obejmuje się prace wykonywane w warunkach szczególnie niebezpiecznych i wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej. Priorytetowe jest także bezpieczeństwo kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Pracodawcy powinni pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30⁰ C.

Apeluje się także o skrócenie czasu pracy podczas upalnych dni. Głównie dotyczy to osób, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin. W tym celu również można wprowadzać rotację pracowników lub dodatkowe przerwy pozwalające na zregenerowanie i ochłodzenie organizmu. Takie rozwiązania nie mogą jednak skutkować obniżenia wynagrodzenia.

Źródło: dlahandlu.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]