Niektórzy użytkownicy będą musieli wymienić telefon. Zmiany w sieciach komórkowych

Operatorzy kończą z siecią 3G, której miejsce ma zająć 4G oraz 5G. Jedynie jedna sieć nie ma w planie wygaszania tej technologii. Części użytkowników potrzebne będą nowe telefony.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak poinformowała Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) Plany wygaszania sieci 3G mają Orange i T-Mobile, natomiast Play nie ma aktualnie takich planów.

„Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez nas od Orange, wyłączanie sieci 3G rozpocznie się w drugiej połowie września 2023 r., a cały proces ma się zakończyć w 2025 r. T-Mobile zakończył świadczenie usług 3G w II kwartale 2023 r. z wyjątkiem niewielkich obszarów, które zostaną także wyłączone do końca 2023 r. Spółka P4, czyli operator sieci Play, przekazał, że aktualnie nie ma planu wygaszania usług w technologii 3G” – czytamy na blogu UKE. UKE nie napisał nic o Plusie. Jak jednak można się dowiedzieć z doniesień prasowych, operator stopniowo będzie wyłączał sieć, co obecnie nie będzie miało wpływu na użytkowników. Cały proces ma zakończyć się w 2027 roku.

„Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G – umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów. Wyłączenie technologii 3G może niekiedy oznaczać konieczność wymiany starych telefonów komórkowych, działających tylko w tej technologii. Niestety, koszt takiej wymiany musi ponieść konsument. Szczegółowe informacje dostępne są u operatorów” – ostrzega UKE.

Rzeczywiście, niekiedy telefony są tak stare, że nie będą mogły używać nowych technologii. Dotyczy to jednak modeli wiekowych. Wszystkie kilkuletnie smartfony z powodzeniem mogą obyć się bez sieci 3G.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]