Ostrzeżenie przed Oszustami na Facebooku: Uważaj na Swoje Finanse! [26.07.2023]

Komputerowy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT) Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) opublikował alarmujące ostrzeżenie dotyczące nowego rodzaju przestępstwa internetowego, które jest obecnie aktywne na popularnym portalu społecznościowym Facebook.

Fot. Pixabay

Według przekazanych informacji, oszuści opublikowali sensacyjne treści mające przyciągnąć uwagę użytkowników. Linki dołączone do tych wpisów kierują użytkowników na wyrafinowaną stronę, która została celowo stworzona do wykradzenia danych logowania. Co bardziej niepokojące, strona ta została tak doskonale spreparowana, że wielu użytkowników nie podejrzewa, iż podaje swoje dane na fałszywej stronie.

Opanowane konta użytkowników są potem nadużywane przez przestępców do publikowania różnych treści oraz wysyłania oszukańczych wiadomości w celu wyłudzenia środków. Zawierać to może linki do fałszywych stron internetowych, prośby o wsparcie finansowe lub inne formy oszustwa.

Zespół CSIRT KNF stanowczo zaleca ostrożność w korzystaniu z mediów społecznościowych i wzywa użytkowników do zachowania czujności. Zalecają unikanie klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł oraz weryfikację autentyczności stron internetowych, zanim podadzą swoje dane logowania.

Dodatkowo, apelują do użytkowników, aby ostrzegali swoich znajomych i rodzinę o tym nowym zagrożeniu, co może pomóc w ograniczeniu dalszego rozprzestrzeniania się tego rodzaju cyberprzestępstw.

W przypadku podejrzenia, że padło się ofiarą tego typu oszustwa, zaleca się niezwłoczne zmienienie hasła i skontaktowanie się z właściwymi organami, takimi jak lokalna policja lub właśnie CSIRT KNF.

W dzisiejszych czasach, w których cyberbezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę, użytkownicy mediów społecznościowych powinni być nieustannie czujni, aby ustrzec się przed działaniami cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]