Otrzymałeś SMS z tego numeru? Bądź ostrożny, to oszustwo!

SMS-y od zagranicznych nadawców rozsyłane są także w Polsce. Jest to dobrze znana metoda oszustwa, w tym przypadku jednak treść jest w języku angielskim

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Fałszywe wiadomości, w których nadawcy podszywają się pod znane marki oraz instytucje jak OLX, Allegro, Poczta Polska lub Policja nie są niczym nowym. W ich treści zwykle pojawiają się linki, które przenoszą potencjalne ofiary do spreparowanych stron internetowych w celu pozyskania danych lub wyłudzenia pieniędzy.

Jak podaje dobreprogramy.pl, czytelnik portalu otrzymał podobną wiadomość, jednak z nieco innymi szczegółami. SMS został wysłany ze szwedzkiego numeru kierunkowego +467191202255670, który jest znany w sieci, co potwierdza rosnąca liczba wyszukiwania go na stronie nieznany-numer.pl. Nadawca podszywa się pod firmę kurierską UPC i wzywa do uregulowania dodatkowej opłaty. Nietypowe jest, że treść jest napisana w języku angielskim.

„UPC: Your parcel number F858965220 is subject to a charge (€2.99). Please go to (tutaj podana fałszywa strona internetowa) to collect it”

Nie różni się ona jednak od tych w wersji polskiej. Cyberprzestępca podaje, że w celu zrealizowania dostawy paczki należy uiścić wpłatę 2,99 euro (13, 25 złotych) na fałszywej stronie internetowej. Po otrzymaniu takiej wiadomości oczywiście należy podejść do sprawy z rozwagą i bezemocjonalnie. Nie należy wchodzić w podany link, ani wykonywać poleceń oszustów. W wypadku wątpliwości jest możliwość skontaktowania się z UPC lub analogiczną instytucją, pod którą nadawca się podszywa. SMS można również przesłać do analizy specjalistom z CERT Polska.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]