Uwaga na ten produkt z Rossmanna! Nie spożywajcie go!

W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, stwierdzono, że niektóre chipsy warzywne dostępne na rynku zawierają niebezpiecznie wysokie poziomy akryloamidu. Ostrzeżenie dotyczy produktów wymienionych w raporcie, które, jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta.

Fot. GIS

Fot. GIS

Akryloamid to związek chemiczny, który powstaje podczas obróbki termicznej produktów spożywczych zawierających skrobię, a szczególnie przy podgrzewaniu do wysokiej temperatury. Wykazano, że narażenie na wysokie stężenie tego związku może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do zwiększonego ryzyka rozwoju niektórych typów nowotworów.

Firma Rossmann SDP Sp. z o.o., będąca dystrybutorem tych produktów, podjęła decyzję o ich natychmiastowym wycofaniu z obrotu handlowego. Wszyscy klienci, którzy zakupili chipsy warzywne oznaczone w ostrzeżeniu, powinni zwrócić się do punktu zakupu w celu zwrotu produktu lub uzyskania rekompensaty.

Organy urzędowej kontroli żywności, we współpracy z firmą Rossmann, prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Proces wycofywania produktów jest ściśle monitorowany, a organy kontrolne zapewniają, że wszystkie niezbędne środki zostaną podjęte, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów.

To wydarzenie podkreśla znaczenie regularnej kontroli jakości żywności dostępnej na rynku. Jako konsumenci powinniśmy być świadomi ryzyka związanego z konsumpcją żywności przetworzonej i zawsze sprawdzać, czy produkty, które kupujemy, spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa żywności.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy i Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal pracują nad zrozumieniem pełnego zakresu potencjalnego wpływu tej sytuacji na zdrowie publiczne i zalecają, aby konsumenci unikali spożycia tych produktów, dopóki postępowanie wyjaśniające nie zostanie zakończone.

Chociaż ta sytuacja jest niepokojąca, decyzja firmy Rossmann o szybkim wycofaniu produktu jest krokiem w dobrą stronę. Przypomina nam o tym, jak ważne jest utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa żywności na każdym etapie łańcucha dostaw.

Szczegóły dotyczące produktów:

Produkt: enerBio Chipsy warzywne 75 g, z trzech rodzajów warzyw, produkt odpowiedni dla vegan

Numer partii: E 108 086387

Data minimalnej trwałości: 18.11.2023

Wyprodukowano dla: Dirk Rossmann GmbH, Niemcy

Dystrybutor: Rossmann SDP sp. z o.o., św. Teresy 109, 91-222 Łódź

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]