Bezpieczeństwo konta bankowego: Ostrzeżenie dla klientów o możliwości utraty środków

ING Bank Śląski wydał ostrzeżenie dla użytkowników serwisów OLX i Vinted, zalecając ostrożność w celu uniknięcia oszustów. Te nielegalne działania mogą występować w wielu wariantach, ale wszystkie bazują na podobnym schemacie.

Fot. Kraków w Pigułce

Sytuacja 1 – Nie udzielaj kodu BLIK Oszust dokonuje u Ciebie zakupu na portalach OLX czy Vinted, twierdząc, że przebywa za granicą. Sugeruje przesyłanie pieniędzy bez opłat i prosi o wygenerowanie kodu BLIK jako dowód otrzymania środków. W praktyce to Ty wysyłasz mu pieniądze.

Pamiętaj, kod BLIK nie jest stosowany do otrzymywania płatności za sprzedany produkt. Starannie czytaj wiadomości w aplikacji mobilnej lub bankowości online. Zawsze informujemy Cię, co faktycznie autoryzujesz.

Sytuacja 2 – Nie udzielaj swoich informacji bankowych lub danych karty Oszuści wysyłają wiadomość na Vinted lub OLX, np. „Dokonałam zakupu od Ciebie. Potwierdź sprzedaż przez e-mail”. Fałszywy e-mail może wyglądać jak oficjalna wiadomość.

Próba realizacji transakcji według instrukcji podanej w e-mailu może prowadzić do fałszywych stron, które naśladują strony pośredników płatności lub banków. Na tych stronach oszuści proszą o podanie loginu i pełnego hasła do bankowości, PIN-u do aplikacji, numeru PESEL. Wykorzystają te informacje do wyłudzenia pieniędzy z Twojego konta. Stracisz te pieniądze na zawsze.

Jak zapewnić bezpieczeństwo Poznaj i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Uważnie czytaj SMS-y od nas. Sprawdź, co faktycznie autoryzujesz. Jeśli, np. w SMS-ie informujemy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz odbiorcę albo aktywujesz aplikację – a tego nie robisz, to najprawdopodobniej osoba nieuprawniona zalogowała się na Twoje konto bankowe.

Nie udostępniaj pełnego hasła do Mojego ING ani numeru PESEL – nigdy o to nie prosimy podczas logowania. Bądź czujny, gdy proszą Cię o podanie wielu swoich danych wrażliwych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu) w jednym miejscu. Dowiedz się, jak sprawdzić bezpieczeństwo strony, na której zamierzasz podać swoje dane. Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej.

Korzystając z serwisów aukcyjnych Bądź ostrożny wobec potencjalnych sprzedawców. Realizuj transakcje bezpośrednio przez dany portal. Unikaj transakcji bezpośrednich. Bądź na baczności przed próbami nawiązania kontaktu poza portalem czy aplikacją, np. przez e-mail. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, w tym naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

Sprawdź poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niepoprawnie językowo. Jeśli padłeś ofiarą oszustwa bezzwłocznie skontaktuj się z nami przez infolinię.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]