Gdy przyjdą do twojego domu nie masz wyjścia – musisz ich wpuścić! [27.07.2023]

W wyniku najnowszych modyfikacji w ustawie o prawie energetycznym, firmy dostarczające energię teraz są zobowiązane do zainstalowania nowych liczników dla swoich klientów. W związku z tym, zespoły techniczne muszą odwiedzić nasze domy i mieszkania w celu zamontowania tych nowych urządzeń.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Dzięki wprowadzonym zmianom w prawie energetycznym, dostawcy energii są zobowiązani do wdrożenia systemu nowoczesnych liczników, co umożliwi zdalne monitorowanie zużycia energii. To zaś pozwoli na uniknięcie konieczności manualnego sprawdzania zużycia i dostarczy aktualnych danych o zużyciu na żądanie, co przyczyni się do ochrony środowiska.

W rezultacie, firmy energetyczne muszą skierować swoje ekipy serwisowe do naszych domów i mieszkań. Bez względu na wybranego dostawcę energii, technicy będą odpowiedzialni za wymianę liczników, o ile nie są one już zainstalowane na klatkach schodowych lub wcześniej wymienione.

Stoen Operator, działając na zlecenie E.ON, już rozpoczął proces wymiany liczników w Warszawie. Informacje na ten temat są już dostępne w niektórych budynkach wielorodzinnych. Większość mieszkańców nie musi być obecna podczas wymiany, ponieważ liczniki zazwyczaj są umieszczone na korytarzach.

Tauron jest liderem w projekcie, sukcesywnie instalując ponad milion nowych liczników. Planowane są dalsze prace w innych miastach, takich jak Wrocław i Wałbrzych.

Energa-Operator ma w planach wymianę liczników w ponad pół miliona polskich domów i mieszkań w ciągu bieżącego roku.

PGE Dystrybucja zamówiła inteligentne mierniki energii elektrycznej i zamierza otrzymać 700 tysięcy urządzeń w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Ważne jest, że proces wymiany liczników nie generuje żadnych dodatkowych kosztów dla klientów. Jedyne utrudnienie, na jakie mogą natrafić, to krótkotrwały brak dostępu do energii elektrycznej podczas wymiany, jednak nie trwa to dłużej niż godzina.

Program wymiany liczników jest już w trakcie realizacji, rozpoczął się w 2022 roku i planuje się, że będzie kontynuowany do 2030 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że w całym kraju zamierza się wymienić aż 17 milionów liczników.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]