Kraków spadł w rankingu największych miast w Polsce, Warszawa straciła pierwsze miejsce

W wyniku zmian w przepisach Warszawa przestała być największym pod względem powierzchni miastem w Polsce. Nadal jest jednak najludniejszym.

Fot. Shutterstock

Wszystko zaczęło się w Pucku, gdzie jestem z przedsiębiorców chciał wybudować molo. Okazało się, że nie może ono wychodzić za linię brzegową. Wtedy zaczęto myśleć nad zmianą przepisów. Jak tłumaczy rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Daniel Stenzel w rozmowie z TVN24, że ustalono, jako granicę „granicę zewnętrzną morza terytorialnego”.

W ten sposób granica Gdańska nie kończy się na linii brzegowej, a rozciąga się dalej do morza. Gdańska ma więc obecnie 683 km2, a Warszawa 517 km2. Na trzecim miejscu jest Gdynia z wynikiem 391 km2, a na czwartym miejscu Kraków (327 km2). Pierwszą piątkę zamyka Szczecin (301 km2).

Warszawa jest jednak najludniejszym miastem w Polsce. Na stałe mieszka w niej 1,76 mln osób. Gdańsk ma natomiast 582 tys. mieszkańców, czyli mniej niż np. Kraków, który może pochwalić się 766 tys. mieszkańców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]