Oszustwa na fałszywych stronach firm kurierskich – Twoje pieniądze w niebezpieczeństwie! [27.07.2023]

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii i coraz większą popularnością zakupów internetowych, korzystanie z usług firm kurierskich stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Wysyłamy i odbieramy paczki, czekamy na dostawę zamówionych produktów, ale jednocześnie musimy być niezwykle ostrożni. Ostatnio pojawił się nowy trend, który stwarza zagrożenie dla naszej prywatności i bezpieczeństwa finansowego – fałszywe strony firm kurierskich.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

„Uwaga na fałszywe strony znanych firm kurierskich tworzone przez cyberprzestępców! W poniższej grafice prezentujemy przykłady niebezpiecznych domen wykorzystywanych przez oszustów. Bądźcie ostrożni i pamiętajcie o dokładnej weryfikacji adresu strony internetowej, na której się znajdujecie!” – ostrzega CSIRT KNF.

W cyberprzestrzeni, gdzie każdy może założyć stronę internetową, oszuści coraz chętniej wykorzystują popularność firm kurierskich do przeprowadzania swoich szkodliwych działań. Wyglądające jak oryginalne strony internetowe znanych firm kurierskich, te fałszywe witryny potrafią wydawać się bardzo prawdziwe i autentyczne, zwodząc użytkowników. Niestety, celem takich stron jest wyłudzenie poufnych danych, takich jak dane karty kredytowej czy loginy i hasła do kont.

Jak działają fałszywe strony firm kurierskich?

Oszuści najczęściej działają w następujący sposób: tworzą dokładnie skopiowaną stronę internetową znanej firmy kurierskiej i wykorzystują podobny adres URL. Często zmieniają zaledwie kilka liter w nazwie domeny, co utrudnia zauważenie różnicy przez zwykłego użytkownika. Następnie rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail lub reklamy na platformach społecznościowych, sugerując, że użytkownik musi potwierdzić swoje dane lub śledzić przesyłkę przez kliknięcie w podany link.

Po kliknięciu na zaintrygowającą wiadomość użytkownik zostaje przeniesiony na fałszywą stronę, która wizualnie wygląda identycznie jak oryginalna. W celu „potwierdzenia tożsamości” oszuści prosić będą o wprowadzenie danych osobowych, numeru karty kredytowej czy danych logowania. Podając te informacje, nieszczęśliwi użytkownicy padają ofiarą oszustwa, pozostając nieświadomi, że podali cenne dane nieuczciwym osobom.

Jak ustrzec się przed oszustwem?

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony fałszywych stron firm kurierskich, istotne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z internetu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci uniknąć oszustw:

  1. Weryfikuj adresy stron internetowych: Zawsze sprawdzaj dokładnie adres URL, zanim podasz jakiekolwiek dane. Upewnij się, że jest to oryginalna strona firmy kurierskiej, a nie jej podróbka.
  2. Unikaj klikania w podejrzane linki: Niezależnie od tego, jak atrakcyjnie brzmi wiadomość, nie klikaj w linki wysyłane przez nieznane osoby. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość od firmy kurierskiej, lepiej skontaktuj się z nią bezpośrednio, używając znanych kanałów komunikacji.
  3. Zwracaj uwagę na szczegóły: Oszuści często popełniają błędy ortograficzne lub wykorzystują podobne, ale nieidentyczne nazwy domen. Zwróć uwagę na te subtelne różnice.
  4. Uaktualnij oprogramowanie antywirusowe: Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe i przeciwsztuczki, aby chronić się przed zagrożeniami.
  5. Informuj innych: Edukuj swoją rodzinę i przyjaciół o tym zagrożeniu, aby zapobiec oszustwom również u nich.

Podsumowanie

Fałszywe strony firm kurierskich stanowią realne zagrożenie dla naszej prywatności i bezpieczeństwa finansowego. Oszuści coraz bardziej udoskonalają swoje metody, dlatego musimy być niezwykle ostrożni podczas korzystania z internetu. Pamiętajmy, że oryginalne firmy kurierskie nigdy nie proszą o poufne informacje drogą elektroniczną. Gdy tylko napotkasz podejrzaną sytuację, nie wahaj się skontaktować bezpośrednio z daną firmą w celu potwierdzenia autentyczności wiadomości. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i informujmy innych o zagrożeniach, które na nas czyhają. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się zakupami online w pełni bezpiecznie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]