Zagrożenie w galerii lub kawiarni: ryzyko utraty środków z konta [27.07.2023]

„W galerii handlowej, na dworcu lub w popularnej kawiarni – logowanie z miejsc publicznych do bankowości elektronicznej może skutkować tym, że stracisz swoje pieniądze. Sprawdź, w jakich sytuacjach unikać logowania do bankowości elektronicznej.” – ostrzega Bank Pekao.

Fot. Kraków w Pigułce

Darmowe wi-fi może Cię słono kosztować. Chociaż taka opcja jest bardzo kusząca, to skorzystanie z niej może mieć przykre konsekwencje. Podobnie jak przy ogólnodostępnych komputerach, także w tym przypadku nie masz pewności czy sieć jest odpowiednio zabezpieczona. Tego typu sieci również mogą sprzyjać zainfekowaniu Twojego smartfona lub laptopa.” – czytamy w komunikacie banku.

Korzystanie z bankowości elektronicznej przez darmowe sieci WiFi może wiązać się z pewnymi ryzykami związanych z bezpieczeństwem. Oto kilka potencjalnych zagrożeń:

  1. Przechwycenie danych: W publicznych sieciach WiFi, do których każdy ma dostęp, istnieje możliwość, że nieuczciwe osoby będą monitorować ruch sieciowy w celu przechwycenia poufnych danych, takich jak hasła, dane logowania do konta bankowego czy numer karty kredytowej.
  2. Ataki typu „Man-in-the-Middle” (MitM): Ataki tego typu polegają na podszywaniu się pod komunikację pomiędzy użytkownikiem a serwerem bankowym. Osoba trzecia może przechwycić komunikację i manipulować danymi, co umożliwia jej np. wykradzenie poufnych informacji logowania.
  3. Fałszywe sieci WiFi: Cyberprzestępcy mogą tworzyć fałszywe sieci WiFi, które wyglądają jak publiczne darmowe sieci, ale w rzeczywistości są kontrolowane przez nich. Jeśli połączysz się z taką siecią, mogą przechwycić Twoje dane.
  4. Złośliwe oprogramowanie: Publiczne sieci WiFi mogą stanowić środowisko, w którym złośliwe oprogramowanie może łatwo rozprzestrzeniać się na urządzeniach użytkowników. To oprogramowanie może rejestrować wprowadzane dane, np. hasła, lub przeprowadzać inne niepożądane działania.

Aby zminimalizować ryzyko korzystania z bankowości elektronicznej przez darmowe WiFi, oto kilka zaleceń:

  1. Korzystaj z zaufanych sieci: Wybieraj znane i zaufane sieci WiFi, takie jak te udostępniane w oficjalnych miejscach publicznych lub Twoim domu. Unikaj nieznanych sieci lub tych o podejrzanej nazwie.
  2. VPN (Virtual Private Network): Skorzystaj z usługi VPN, która pozwala na bezpieczne połączenie z Internetem, szyfrując przesyłane dane i chroniąc je przed przechwyceniem przez niepowołane osoby.
  3. Aktualizuj oprogramowanie: Upewnij się, że na Twoim urządzeniu masz zainstalowane najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania antywirusowego. To pomoże w zabezpieczeniu urządzenia przed znanymi zagrożeniami.
  4. Unikaj wprowadzania poufnych informacji: Jeśli nie jest to konieczne, unikaj wprowadzania poufnych informacji, takich jak hasła czy numer karty kredytowej, podczas korzystania z publicznych sieci WiFi. Możesz je wprowadzić, gdy połączysz się z bezpieczną siecią.

Pamiętaj, że mimo podjęcia odpowiednich środków ostrożności, istnieje zawsze pewne ryzyko. Najbezpieczniejszym sposobem korzystania z bankowości elektronicznej jest używanie własnej sieci WiFi, która jest dobrze zabezpieczona, lub korzystanie z sieci danych na urządzeniu mobilnym.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]