Zmiana przepisów: groźba 100 tys. zł kary za naruszenie zakazu! [27.07.2023]

Od sierpnia nastąpią zmiany w zakresie niedzielnego handlu w Polsce, co nie jest dobrą wiadomością dla osób ceniących sobie zakupy w ostatni dzień tygodnia.

Fot. Kraków w Pigułce

Aktualne przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele budzą wiele kontrowersji. Zwolennicy restrykcji pragną zaostrzenia obecnych zasad, natomiast ich przeciwnicy apelują o większą swobodę. Właściciele sklepów na różne sposoby próbują wykorzystać luki w prawie, aby móc prowadzić działalność w niedziele, jednocześnie unikając naruszenia obowiązujących regulacji. Wkrótce jednak niektóre z tych możliwości zostaną zlikwidowane.

Jak podaje portal money.pl za Nowościami z Torunia, od 1 sierpnia wchodzą w życie nowe zasady dotyczące handlu w niedziele. Przede wszystkim przystosowują one regulacje do sytuacji po zniesieniu stanu epidemii.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca lipca, pracownicy sklepu mogli przyjść do pracy w niedziele w celu sprzątania lub układania towaru. Sklep mógł być otwarty, lecz obsługiwać klientów mógł jedynie właściciel lub kasy samoobsługowe. Jednak, wraz z zniesieniem stanu epidemii na początku lipca, prawo wraca do swojej pierwotnej formy. Znikają wszelkie udogodnienia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Z informacji money.pl wynika, że wyżej opisana praktyka była jednym z rozwiązań wprowadzonych z powodu pandemii. Od sierpnia już nie będzie mogła być stosowana.

Portal przypomina, że za łamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara do 100 tys. zł. Kontynuowanie handlu po otrzymaniu pierwszej kary może skutkować ograniczeniem wolności. Więc dla przestrzegania prawa apeluje zarówno rząd, jak i organy kontrolujące przestrzeganie przepisów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]