Potencjalna kara 5000 złotych za niedopatrzenie! [28.07.2023]

Osoby, które troszczą się o stan swojego trawnika, z pewnością pragną, aby teren ten był doskonale utrzymany, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, gdy roślinność jest najbardziej bujna. Aby tego dokonać, często korzystają z kosiarek do trawy. Jednakże, należy pamiętać, że istnieją okoliczności, w których za niewłaściwe koszenie grozi surowa kara finansowa, sięgająca nawet 5000 złotych.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów, które bezpośrednio zabraniają koszenia trawy, jednak ryzyko naruszenia prawa pojawia się w związku z odpowiednim czasem wykonywania tego zadania. Ważnym aspektem jest właściwa pora dnia, w której przystępujemy do kosiarki.

Warto mieć świadomość, że niektóre działania mogą zakłócać spokój sąsiedztwa. Wykonywanie prac ogrodowych, takich jak koszenie trawnika, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, może być uznane za uciążliwe dla otoczenia. Dlatego należy zachować odpowiednią ostrożność i szacunek dla innych, przestrzegając właściwych godzin pracy.

W niektórych miejscowościach obowiązują lokalne regulacje, które określają godziny dozwolonej pracy w ogrodzie. Te przepisy mają na celu ograniczenie hałasu, zwłaszcza w nocy. Z tego powodu warto sprawdzić obowiązujące przepisy na danym terenie, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych.

Zwykle bezpiecznym okresem na koszenie trawnika jest czas między 8:00 a 22:00, ale zawsze zaleca się upewnienie się, co do lokalnych przepisów. Należy pamiętać, że szanowanie ciszy nocnej i dobrych stosunków z sąsiadami są równie ważne, jak dbanie o naszą posesję.

Kary za naruszenie tych przepisów opisane są w Kodeksie Wykroczeń, a artykuł 51 precyzuje:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Gdy hałasy są wyjątkowo uciążliwe kara może wynosić aż do 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]