Nie daj się oszukać! Udają firmy kurierskie i czyhają na twoje pieniądze! [29.07.2023]

Trafiając w czasy coraz bardziej zglobalizowanego świata, przesyłki kurierskie stały się nieodzowną częścią naszego codziennego życia. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi dostarczania, powstaje coraz większa liczba firm kurierskich, które starają się sprostać oczekiwaniom klientów. Niestety, wraz z tym wzrostem, pojawia się również coraz większe zagrożenie ze strony cyberprzestępców. Fałszywe strony firm kurierskich stają się coraz powszechniejsze, a naiwność użytkowników może prowadzić do straty danych osobowych i finansowych.

Fot. Pixabay

„Uwaga na fałszywe strony znanych firm kurierskich tworzone przez cyberprzestępców! W poniższej grafice prezentujemy przykłady niebezpiecznych domen wykorzystywanych przez oszustów. Bądźcie ostrożni i pamiętajcie o dokładnej weryfikacji adresu strony internetowej, na której się znajdujecie!” – ostrzega CSIRT KNF.

Osoby działające w sferze przestępczości internetowej wykorzystują zaufanie, jakie ludzie mają do znanych firm kurierskich. Tworzą fałszywe strony internetowe, które wyglądają bardzo podobnie do oryginalnych stron tych firm. Często wykorzystują takie samo logo, kolorystykę i grafikę, co sprawia, że trudno jest je odróżnić od prawdziwych stron. Przez to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że trafiło na fałszywą stronę i bez wahania wprowadza swoje dane osobowe czy dane płatnicze.

Głównym celem takich fałszywych stron jest wyłudzenie poufnych informacji. Po wprowadzeniu danych przez użytkownika, cyberprzestępcy mogą mieć dostęp do jego konta bankowego lub innych ważnych informacji, co może prowadzić do kradzieży tożsamości lub oszustw finansowych. Innym zagrożeniem jest zainstalowanie na komputerze użytkownika złośliwego oprogramowania, które może być wykorzystane do kradzieży danych w przyszłości.

Warto pamiętać, że fałszywe strony firm kurierskich nie są jedynym sposobem, w jaki cyberprzestępcy próbują wykorzystać tę branżę. Często wysyłają również fałszywe e-maile lub SMS-y, udając, że są od znanej firmy kurierskiej. W takich wiadomościach mogą zawierać linki do fałszywych stron lub prosić o przekazanie jakichś informacji w celu „potwierdzenia dostawy”. Wszelkie tego typu wiadomości należy traktować z dużą ostrożnością i zawsze sprawdzać, czy pochodzą od oficjalnego źródła.

Oto kilka porad, jak uchronić się przed oszustwami związanymi z fałszywymi stronami firm kurierskich:

  1. Sprawdzaj adres strony internetowej: Przed podaniem jakichkolwiek danych na stronie firmy kurierskiej, upewnij się, że adres strony zaczyna się od „https://” (zamiast „http://”). Obecność „s” oznacza, że strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL, co daje większe bezpieczeństwo podczas przekazywania danych.
  2. Zwracaj uwagę na domenę: Oszuści często używają podobnych domen do tych używanych przez znane firmy kurierskie. Zwróć uwagę na wszelkie dziwne lub nietypowe końcówki domen, które mogą wskazywać na fałszywą stronę.
  3. Nie podawaj poufnych danych bez potrzeby: Prawdziwa firma kurierska nie będzie cię prosiła o podanie hasła do konta bankowego lub innych poufnych informacji drogą e-mailową lub na stronie, którą sami nie potwierdziliście jako oficjalną.
  4. Sprawdzaj wiadomości e-mail i SMS-y: Jeśli otrzymasz e-maila lub SMS-a od firmy kurierskiej z linkiem lub prośbą o podanie danych, nie klikaj na linki ani nie odpowiadaj bezpośrednio. Zamiast tego, odwiedź oficjalną stronę firmy kurierskiej i skontaktuj się z ich działem obsługi klienta w celu potwierdzenia wiadomości.
  5. Używaj zaufanych źródeł informacji: Jeśli nie jesteś pewien co do autentyczności jakiejś wiadomości czy strony, skonsultuj się z oficjalnym źródłem firmy kurierskiej lub wykonaj szybką wyszukiwarkę, aby znaleźć informacje na ten temat.

Pamiętaj, że ochrona przed fałszywymi stronami zależy głównie od twojej ostrożności i uwagi. Unikaj podejmowania pochopnych decyzji i zawsze weryfikuj źródło, zanim podasz jakiekolwiek dane osobowe czy finansowe. Fałszywe strony firm kurierskich stanowią realne zagrożenie, ale z odpowiednią uwagą możemy skutecznie się przed nimi bronić. Bądźmy świadomi, że w dzisiejszych czasach nasze działania w internecie wymagają szczególnej ostrożności, aby uchronić się przed cyberprzestępcami i zachować swoje bezpieczeństwo online.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]