Ruszyły inspekcje: Kogo odwiedzą kontrolerzy i kto stanie w obliczu 8 lat więzienia? [29.07.2023]

W chwili obecnej, trwają procedury weryfikacyjne, które mają na celu sprawdzenie prawidłowości otrzymywania dodatku węglowego przez określone osoby. „Rzeczpospolita” podaje, że ci, którzy z premedytacją wprowadzali w błąd lub próbowali manipulować systemem w celu uzyskania tego dodatku, mogą zostać ukarani karą od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Rzeczpospolitą”, wyznaczone do tego osoby z lokalnych administracji, zaczęły przeprowadzać kontrole w domach ubiegających się o dodatek węglowy lub grzewczy. Mają za zadanie sprawdzić, czy informacje zawarte w dokumentach złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są poprawne, szczególnie jeśli chodzi o ilość i rodzaj używanych źródeł ogrzewania lub paliw oraz ich zastosowanie. Za przeprowadzenie tych kontroli odpowiedzialne są samorządy lokalne.

Dodatek ten jest przeznaczony dla domów, które wykorzystują jako główne źródło ogrzewania kotłownie na paliwo stałe, kominki, piece kaflowe, ogrzewacze powietrza, kuchnie węglowe, piecokuchnie czy piece kaflowe, zasilane węglem, brykietem lub pelletami, które zawierają co najmniej 85% węgla kamiennego.

W projekcie nie uwzględniono kryteriów dochodowych, co oznacza, że dodatek ten może być przyznany również tym domom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jest zgłoszenie lub zarejestrowanie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Możliwość składania wniosków o dodatek węglowy była dostępna w wyznaczonych jednostkach samorządowych, podobnie jak dla dodatku osłonowego. Termin na złożenie wniosków o wypłatę dodatku węglowego minął 30 listopada 2022 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]