Uwaga na oszustwa SMS. Ktoś podszywa się pod Pocztę Polską [29.07.2023]

Ostatnio coraz częściej do naszych smartfonów trafiają niepokojące wiadomości. Osoby podszywające się pod Pocztę Polską, próbują wyłudzić od nas różne dane osobowe i finansowe. Ta nowa fala cyberprzestępstw stała się powodem do niepokoju i zasługuje na naszą pełną uwagę.

Fot. Pixabay

Pierwszym elementem tych fałszywych wiadomości jest wiarygodne podszywanie się pod oficjalną instytucję – w tym przypadku Pocztę Polską. Oszuści zasypują nasze skrzynki odbiorcze wiadomościami, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na prawdziwe. Wiadomości te często zawierają informację o konieczności zaktualizowania naszego adresu, co może brzmieć jak coś, co Poczta Polska mogłaby prosić.

Drugi element tej oszukańczej taktyki to link zawarty w wiadomości, który rzekomo ma pomóc nam zaktualizować nasze dane. Niestety, kliknięcie na ten link prowadzi nas na stronę, która jest zaprojektowana tak, aby wyłudzić od nas jak najwięcej informacji. Ta strona może wyglądać na prawdziwą, ale w rzeczywistości jest to tylko maska, za którą kryją się cyberprzestępcy.

Ważne jest, aby zrozumieć, jakie informacje oszuści próbują uzyskać. Nie tylko proszą o nasze dane osobowe, takie jak imię, nazwisko i adres, ale także próbują uzyskać informacje o naszych kartach płatniczych. To może prowadzić do kradzieży tożsamości, nieautoryzowanych transakcji finansowych i innych poważnych konsekwencji.

Co zatem można zrobić, aby chronić się przed tymi oszustwami? Pierwszym krokiem jest zawsze sprawdzenie wiarygodności wiadomości, zanim klikniemy na jakikolwiek link. Jeśli wiadomość wydaje się podejrzana, lepiej jest skontaktować się bezpośrednio z Pocztą Polską, aby potwierdzić, czy faktycznie wysłali do nas taką wiadomość.

Ponadto, nie podawajmy naszych danych osobowych ani finansowych na stronach, które wydają się niebezpieczne. Pamiętajmy, że Poczta Polska nigdy nie prosi o takie informacje przez SMS.

Zawsze zachowujmy ostrożność w sieci. Nie dajmy się oszukać tym cyberprzestępcom. Pamiętajmy, że nasi przestępcy są zawsze o krok do przodu, ale jeśli będziemy ostrożni i świadomi, możemy zminimalizować ryzyko stania się ich ofiarą.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]