Uważaj na te pułapki: CSIRT KNF wydał ważny komunikat [29.07.2023]

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała, że Zespół Komputerowego Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT) wydał ostrzeżenie dotyczące nowego typu przestępstwa internetowego, występującego na popularnym portalu społecznościowym Facebook.

Fot. Pixabay

Zgodnie z alertem, oszuści umieszczają wpisy o treści sensacyjnej, mające na celu przyciągnięcie uwagi użytkowników. Załączone linki prowadzą do fałszywej strony, której celem jest kradzież danych logowania. Co zaskakujące, strona ta została wykonana w sposób tak przekonujący, że wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z podawania swoich danych na nieprawdziwej stronie.

Przejęte konta użytkowników są następnie wykorzystywane przez oszustów do rozpowszechniania różnego rodzaju treści i wysyłania wiadomości w celu oszustwa finansowego. Mogą to być linki do fałszywych stron internetowych, prośby o wsparcie finansowe lub różne inne oszustwa.

CSIRT KNF stanowczo zaleca ostrożność przy korzystaniu z mediów społecznościowych i apeluje do użytkowników, aby byli czujni. Zachęcają do unikania klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł oraz sprawdzania, czy odwiedzana strona jest autentyczną stroną serwisu przed podaniem swoich danych logowania.

Dodatkowo, podkreślają wagę ostrzegania znajomych i rodziny przed tym nowym zagrożeniem, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu tego rodzaju cyberprzestępstw.

W przypadku podejrzenia, że padło się ofiarą takiego oszustwa, zaleca się niezwłoczne zmienienie hasła i skontaktowanie się z odpowiednimi władzami, takimi jak lokalna policja lub CSIRT KNF.

W dzisiejszym cyfrowym świecie, dbanie o bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne, a użytkownicy mediów społecznościowych powinni zawsze być czujni, aby uniknąć stania się łatwym celem dla cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]