Czy dziś jest niedziela handlowa? Gdzie możemy zrobić zakupy?

Od 2018 roku obowiązuje prawo, ustanawiające zakaz handlu w niedzielę. W te dni centra handlowe, markety oraz duże sklepy pozostają zamknięte. W tym roku jest jednak siedem niedziel, których ten zakaz nie obowiązuje

Fot. Shutterstock

Ustawa, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, zakłada ograniczenie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta. Dotyczy to szczególnie dyskontów i dużych sklepów sieciowych, natomiast w te dni zakupy zrobimy w sklepach, w których właściciel stanie za ladą lub na stacjach benzynowych.

W roku 2023 przewidziano łącznie siedem niedziel handlowych, które wypadają w dni 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia oraz 24 grudnia. Z tego wynika, że w tym roku zostały jeszcze trzy niedziele handlowe z czego w ostatnią z nich, która wypada w Wigilię, zakupy będzie można zrobić jedynie do godziny 14:00. Niedziela 30 lipca nie jest niestety niedzielą handlową, jednak czynne są dzisiaj restauracje, kina, kawiarnie i wiele innych lokali usługowych.

Jak przypomina portal money.pl. podczas pandemii wprowadzone zostały specjalne przepisy covidowe, które umożliwiały sklepom przyjmowanie, rozładowanie i wystawienie na półki towarów tzw. pierwszej potrzeby w niedzielę. Wtedy to pracownicy mogli wykonywać takie czynności, jednak dalej nie mogli obsługiwać klientów za kasą, co mogli robić właściciele placówek. Jednak od sierpnia ma się to zmienić, bowiem nastąpi zaostrzenie obowiązujących przepisów, z powodu zniesienia stanu epidemicznego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]