Fałszywy atak hakerski – oszust grozi ujawnieniem informacji i żąda okupu! [30.07.2023]

Ekipa CERT Polska wydaje ostrzeżenie dotyczące nowej formy oszustwa, na którą internauci powinni zwrócić szczególną uwagę. Wzrosła liczba wiadomości e-mail od fałszywych „hakerów”.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Oszuści próbują zastraszyć odbiorców, twierdząc, że posiadają kompromitujące materiały wideo, które ujawnią, jeśli nie otrzymają okupu w bitcoinach.

Pragniemy podkreślić, że takie filmy nie istnieją – jest to tylko próba wyłudzenia. Zalecamy zachowanie ostrożności i zgłaszanie takich wiadomości do nas.

Unikanie oszustw e-mailowych wymaga ostrożności i świadomości. Oto kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc:

  1. Nie otwieraj nieznanych e-maili: Jeśli nie rozpoznajesz nadawcy lub temat e-maila wydaje się podejrzany, lepiej go nie otwierać.
  2. Nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców: Załączniki to częsty sposób na dostarczenie złośliwego oprogramowania. Nawet jeśli wiadomość wydaje się pochodzić od znajomego, ale jest nieoczekiwana lub dziwna, skontaktuj się z tą osobą innym kanałem, aby potwierdzić, że naprawdę coś wysłała.
  3. Nie klikaj w podejrzane linki: Linki w e-mailach mogą prowadzić do szkodliwych stron internetowych. Zawsze sprawdź adres URL, najedź kursorem na link (nie klikając), aby zobaczyć, dokąd prowadzi.
  4. Zainstaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe: Dobry program antywirusowy może wykryć i zablokować złośliwe e-maile i załączniki.
  5. Podejrzewaj zbyt dobre oferty: Jeśli coś wydaje się zbyt dobre, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. Oszuści często korzystają z obietnic szybkich zysków, nagród lub innych korzyści, aby zwabić ofiary.
  6. Nie udostępniaj danych osobowych: Oszuści mogą prosić o Twoje dane osobowe, hasła lub dane karty kredytowej. Prawdziwe instytucje nigdy nie będą prosić o takie informacje przez e-mail.
  7. Szkolenia i edukacja: Dla firm ważne jest przeprowadzanie regularnych szkoleń dla pracowników na temat bezpieczeństwa cybernetycznego, w tym jak rozpoznać i unikać oszustw e-mailowych.
  8. Zgłoś oszustwo: Jeśli otrzymasz podejrzany e-mail, zgłoś go odpowiednim instytucjom, takim jak CERT Polska. W ten sposób pomagasz chronić siebie i innych.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]