Oszuści nie cofną się przed niczym. Wyjątkowo paskudne oszustwo

W dzisiejszych czasach, gdy media społecznościowe wciąż zyskują na popularności, niestety, również wzrasta liczba prób oszustw internetowych. Niedawno bank mBank, jeden z największych polskich banków, zaalarmował swoich klientów o rosnącej liczbie przypadków, w których przestępcy próbują przejąć kontrolę nad kontami na portalach społecznościowych, by podszywać się pod znajomych lub członków rodziny i wyłudzać od nich pieniądze. Ten typ oszustwa może doprowadzić do znacznych strat finansowych dla ofiar, jeśli nie będą zachowane odpowiednie środki ostrożności.

Fot. Kraków w Pigułce

Schemat działania przestępców jest złożony, ale dobrze przemyślany. Zaczyna się od przejęcia konta społecznościowego ofiary. Może to nastąpić na różne sposoby, np. poprzez wykorzystanie słabych haseł lub przekonanie użytkownika do kliknięcia w złośliwe linki. Gdy przestępca uzyska dostęp do konta, zaczyna działać na szkodę osoby, której profil przejął.

W tym scenariuszu oszust często wysyła wiadomości do znajomych ofiary, podając się za nią i prosząc o pożyczenie pieniędzy. Wykorzystując komunikatory lub prywatne wiadomości, wyłudzający tłumaczy nietypową prośbę nagłą potrzebą, na przykład blokadą ich rachunku bankowego lub pilnym wydatkiem, który muszą pokryć. W ten sposób próbuje zdobyć zaufanie znajomych ofiary i skłonić ich do udzielenia pomocy finansowej.

Najniebezpieczniejszym etapem tego oszustwa jest moment, w którym przestępca zachęca ofiarę do ujawnienia kodu BLIK. Kod ten jest stosowany w Polsce do wykonywania szybkich płatności mobilnych. Udostępnienie go osobie trzeciej daje przestępcy możliwość wykonania transakcji w imieniu ofiary. Dzięki temu oszust może wypłacić pieniądze z bankomatu lub dokonać zakupów w internecie, obciążając wszystko na rachunek osoby, którą podszywa się na portalu społecznościowym.

Aby zapobiec tego typu oszustwom, warto zastosować kilka prostych, ale kluczowych środków ostrożności:

  1. Nie ufaj wiadomościom bez uprzedniego sprawdzenia: Jeśli otrzymasz nieoczekiwaną prośbę o pieniądze od znajomego lub rodziny na portalu społecznościowym, nie podejmuj natychmiastowych działań. Skontaktuj się z tą osobą przez inny środek komunikacji, na przykład dzwoniąc do niej, aby potwierdzić autentyczność prośby.
  2. Ustaw mocne hasła: Upewnij się, że Twoje hasła są trudne do odgadnięcia i różnią się dla różnych kont. Nie używaj haseł łatwych do odgadnięcia, takich jak imiona, daty urodzenia itp.
  3. Bądź świadomy zagrożeń: Informuj się regularnie o najnowszych schematach oszustw internetowych. Wiedza o popularnych metodach działania przestępców pomoże Ci rozpoznać podejrzane sytuacje.
  4. Nie udostępniaj danych wrażliwych: Nie podawaj nikomu swojego kodu BLIK ani innych danych osobowych przez internet, chyba że jesteś pewien, że rozmawiasz z wiarygodnym i zaufanym źródłem.
  5. Zgłoś podejrzane aktywności: Jeśli podejrzewasz, że Twoje konto na portalu społecznościowym zostało zhakowane lub ktoś próbuje Cię oszukać, niezwłocznie zgłoś ten incydent odpowiednim służbom lub platformie społecznościowej.

Oszuści w sieci stale modyfikują swoje metody, aby wydawać się bardziej wiarygodnymi i zwieść swoje ofiary. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu i mediów społecznościowych. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo online zależy w dużej mierze od Twojej świadomości i rozwagi. Bądź czujny i uważajny, nie ułatwiaj oszustom zadania, a Twoje pieniądze i dane osobowe będą bezpieczne.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]