Policja ostrzega: numer, z którego pochodzi ta wiadomość, powinieneś natychmiast zablokować [30.07.2023]

„Przestrzegamy przed klikaniem w wiadomości z podejrzanego źródła, jak widzimy oszuści próbują rożnych metod aby przejąć nasze oszczędności, bądźmy czujni” – ostrzega policja.

Fot. Shutterstock

Służby policyjne alarmują o niebezpiecznym linku, który może narażać was na ryzyko podczas korzystania z internetu. Ten konkretny link jest uznany za potencjalnie oszukańczy i zalecamy unikać klikania w niego lub dzielenia się jakimikolwiek danymi osobowymi z nim związanymi.

Oszustwo to polega na napisaniu do rodzica wiadomości. W niektórych przypadkach oszust zostaje zdemaskowany od razu np. poprzez wiedzę, że to oszustwo. W innym przypadku oszustwo może trafić na podatny grunt np. rodziców, którzy wysłali dzieci na kolonię. Zawsze pamiętajcie, by zweryfikować, że osoba, która podaje się za Wasze dziecko, rzeczywiście nim jest.

Oto pewne zasady, które mogą pomóc w ochronie przed pułapkami cyberprzestępstw:

Unikajcie klikania w podejrzane linki: Jeżeli dostaniecie e-mail, wiadomość na mediach społecznościowych lub na jakiejkolwiek stronie internetowej zawierającą link, który wygląda na podejrzany lub nieznany, lepiej go nie otwierać. Jeżeli nie jesteście pewni co do bezpieczeństwa linku, zawsze lepiej jest zachować ostrożność i nie narażać się na ryzyko. Weryfikujcie adresy URL: Zanim klikniecie w link, sprawdźcie dokładnie adres URL. Często cyberprzestępcy stosują techniki takie jak zamiana jednej litery w adresie URL lub dodawanie dodatkowych symboli, aby was zmylić. Upewnijcie się, że adres URL wygląda na prawdziwy i jest zgodny z tym, czego się spodziewacie. Zainstalujcie aktualne oprogramowanie antywirusowe: Upewnijcie się, że na waszym urządzeniu zainstalowane jest najnowsze oprogramowanie antywirusowe. To może pomóc w wykrywaniu i blokowaniu potencjalnych zagrożeń. Bądźcie ostrożni przy udostępnianiu danych osobowych: Nie dzielcie się swoimi prywatnymi danymi, takimi jak numer konta bankowego, hasła czy numery kart kredytowych, na stronach internetowych, które wydają się nieznane lub niepewne. Zawsze sprawdzajcie autentyczność strony i upewnijcie się, że jest to bezpieczne połączenie (https).

Ważne jest, aby pamiętać, że oszuści często wykorzystują różnorodne techniki, aby zdobyć wasze dane osobowe lub zagrozić waszemu bezpieczeństwu online. Bądźcie uważni i zawsze zachowujcie ostrożność podczas korzystania z sieci.

Jeśli napotkacie na podejrzane linki, zgłaszajcie je odpowiednim instytucjom lub administratorom platformy, na której się pojawiły, aby pomóc w prewencji przestępstw cybernetycznych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]