Popularne świadczenie wzrasta do 3100 zł [30.07.2023]

Jeśli nie jesteś jeszcze w pełni zdrowy i twoje świadczenie chorobowe jest bliskie wyczerpania, masz opcję składania wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Od 1 lipca jest ono większe. Wniosek ten powinien zostać wysłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Fot. Pixabay

Przez pierwsze 33 dni nieobecności pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy od pracodawcy, a po tym okresie ZUS kontynuuje wypłatę zasiłku przez kolejne 182 dni, lub 270 dni w przypadku gruźlicy lub ciąży.

Czasami pracownikowi potrzeba więcej czasu na powrót do pełnej zdrowia. Wtedy ma możliwość skorzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego, które może być otrzymywane przez dodatkowe 12 miesięcy.

W pierwszych trzech miesiącach świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. zasiłku chorobowego. W kolejnych 9 miesiącach kwota ta wynosi 75 proc. Dla kobiet w ciąży kwota ta wynosi 100 proc. Najniższa możliwa kwota zasiłku nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia minus około 13 proc. Do lipca minimalna kwota wynosiła 3011,52 zł, ale od lipca wzrosła do 3106,44 zł.

Aby złożyć wniosek, musisz wypełnić formularz ZNp-7 i dostarczyć dokumentację medyczną oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy. Możesz to zrobić osobiście w placówce ZUS lub online przez PUE ZUS. Pamiętaj, że proces decyzyjny trwa 60 dni, więc warto złożyć dokumenty zanim wyczerpie się twój zasiłek chorobowy.

Świadczenia powinny być wysłane do 31 sierpnia 2023. Dlatego jeżeli złożyliście wniosek o świadczenie kompensacyjne powinniście już przeglądać konta.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]