Wsparcie dla Polaków: bony o wartości 2500 zł [30.07.2023]

Rząd ogłosił szczegóły nowej ustawy mającej na celu podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych wśród uczniów i nauczycieli. Według tej ustawy, studenci klas czwartych mają prawo do otrzymania laptopów za darmo, podczas gdy nauczyciele otrzymają bony na zakup sprzętu komputerowego.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Innymi słowy, ustawodawstwo przewiduje, że nauczyciele w szkołach publicznych otrzymają bony o wartości 2500 zł brutto do wykorzystania na zakup laptopów. Nauczyciele będą mogli wybrać sprzęt, który spełnia kryteria określone przez Ministerstwo Edukacji, a także mogą dołożyć własne środki, jeśli zechcą zakupić model o wyższych parametrach.

Bony będą rozdawane stopniowo, a kryteria kwalifikacyjne ustali Ministerstwo Edukacji.

Pierwsze osoby, które będą mogły skorzystać z tego programu, to nauczyciele klas czwartych. Mogą oni ubiegać się o bony za pośrednictwem platformy internetowej udostępnionej przez odpowiedni dział rządu. Nauczyciele będą mogli otrzymać bon co pięć lat. Kupiony sprzęt będzie podlegał trzyletniej gwarancji, w trakcie której nie będzie możliwości jego odsprzedaży. Bony nie będą mogły być zamienione na gotówkę.

Pojawiły się też pierwsze, nieoficjalne informacje na temat tego, jak ministerstwo zamierza sprawić, żeby komputery nie były w obiegu. Mają być okraszone specjalnymi naklejkami z datą przekazania. Każdy kto świadomie nabędzie taki komputer, stanie się jego właścicielem nielegalnie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]