CSIRT KNF ostrzega, że popularna platforma miała problem z oszustami [31.07.2023]

W ciągu ostatnich lat cyberprzestępcy próbują rozprzestrzeniać szkodliwe oprogramowanie poprzez znaną platformę do filmów. Najnowszy raport CSIRT KNF skupia się na szczególnym incydencie, gdzie wykryto działalność oszustów.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Badanie szkodliwego oprogramowania

Proces identyfikacji i rozbiórki złośliwego oprogramowania zaczął się od odkrycia niepokojącego filmu na YouTube, który w opisie zawierał link do pobrania programu, który miał umożliwić uruchomienie programu Acrobat Reader. Link kusił użytkowników do ściągnięcia tego oprogramowania w celu zdobycia bezpłatnej wersji.

Naukowcy zdecydowali się przyjrzeć się bliżej temu przypadkowi, aby zrozumieć, jak mechanizm dystrybucji złośliwego oprogramowania na YouTube może wpływać na użytkowników. Po ściągnięciu pliku .rar zawierającego promowane oprogramowanie i jego szczegółowej analizie, okazało się, że plik kryje różne rodzaje złośliwego oprogramowania, które celują w kradzież danych z urządzenia ofiary.

Najlepszym ratunkiem jest nieklikanie w podejrzane link i nieotwieranie aplikacji z niesprawdzonego źródła, szczególnie, jeżeli ktoś namawia Cię do pobrania czegoś, co oficjalnie jest płatne. Oprogramowanie można pobrać legalnie ze strony producenta.

To nie pierwszy raz, ale YouTube walczy z oszustami

Techniki  oszustów mogą obejmować tworzenie fałszywych kont, które wyglądają jak autentyczne, a następnie wrzucanie szkodliwych linków lub reklam związanych z zainfekowanymi stronami, które próbują wyłudzić dane użytkowników lub zainstalować malware na ich urządzeniach.

Platformy takie jak YouTube podejmują działania w celu zwalczania takich działań, ale ciągłe pojawianie się nowych zagrożeń sprawia, że ​​jest to trudne zadanie. Ważne jest, aby użytkownicy zachowali ostrożność i świadomość w czasie korzystania z internetu i unikali klikania na podejrzane linki czy ściągania nieznanych plików.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]