Kontrole w toku. Grożą ogromne kary i więzienie! [31.07.2023]

Właśnie mają miejsce kontrole mające na celu zweryfikowanie uprawnienia odbiorców dodatku węglowego. Wszystko wskazuje na to, że dodatek może powrócić, a wraz z nim kontrole zostaną przedłużone.

Fot. Pixabay

„Zasadność kontynuacji wsparcia w postaci dodatku węglowego w okresie grzewczym 2023/2024 jest stale analizowana przez rząd RP” – mówiła minister Anna Moskwa w odpowiedzi na interpelację poselską. Dodała jednak, że węgla w tym roku nie brakuje.

Okazuje się jednak, że były osoby, które próbowały system oszukać i podawały, że mają piec węglowy, choć wcale go nie miały. Jak donosi „Rzeczpospolita”, przedstawiciele lokalnych organów, odpowiedzialni za realizację tego zadania, rozpoczęli już kontrolę gospodarstw domowych, które aplikowały o dodatek węglowy czy grzewczy.

Ich misją jest sprawdzenie, czy informacje zawarte w dokumentach zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są zgodne z prawdą, przede wszystkim w odniesieniu do ilości i typu używanych systemów grzewczych lub paliw, a także ich użycia. Odpowiedzialność za przeprowadzenie tych kontroli spoczywa na samorządach lokalnych.

Wsparcie jest dostępne dla domów, które wykorzystują kotły na paliwo stałe, kominki, piece kaflowe, grzejniki powietrzne, kuchnie węglowe czy piece kaflowe jako główne źródło ogrzewania, zasilane węglem, brykietem lub pelletami zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Propozycja nie uwzględnia kryteriów dochodowych, co oznacza, że dodatek może być przyznany również tym gospodarstwom domowym, które już nabyły węgiel. Warunkiem jest jednak zarejestrowanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy były przyjmowane w określonych instytucjach samorządowych, podobnie jak to ma miejsce w przypadku dodatku osłonowego. Końcowy termin na złożenie wniosków o wypłatę dodatku węglowego upłynął 30 listopada 2022 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]