Nawet 3 tys. złotych mandatu za brak tego przedmiotu w samochodzie!

Prowadzenie pojazdu jest wielką odpowiedzialnością, z uwagi na życie i bezpieczeństwo swoje oraz innych. Kierowcy nie tylko muszą przestrzegać zasad ruchu drogowego, ale zadbać również o dokładne wyposażenie swojego samochodu

Fot. Kraków w Pigułce

Według Polskiego prawa, obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu uwzględnia trzy elementy: widoczną i oświetloną tablicę rejestracyjną, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Te przedmioty powinne być sprawdzane przez diagnostę podczas corocznego przeglądu. O te elementy może również zapytać policjant podczas kontroli drogowej.

Niezwykle ważna dla bezpieczeństwa jest sprawna gaśnica w pojeździe, gdyż samochód podczas pracy wydziela duże ilości ciepła (dotyczy to pojazdów zarówno silnikowych jak i elektrycznych). W takich warunkach nie trudno o pojawienie się ognia, do czego może dojść gdy układ paliwowy jest nieszczelny, podczas wycieku oleju silnikowego, zwarcia instalacji elektrycznej, przeciążenia instalacji grzewczej lub w sytuacji zaparkowania na suchej trawie czy innym łatwopalnym podłożu.

Najczęstszą przyczyną jest jednak zwarcie na zużytych przewodach prowadzących do świec. Wysokie temperatury, obecność paliwa i podatnych na ogień elementów (chociażby topiących się plastików) sprawiają, że samochód bardzo szybko może zająć się ogniem i spłonąć lub nawet wybuchnąć. Takie sytuacje są ogromnym zagrożeniem, dlatego tak bardzo niezbędna jest łatwo dostępna i sprawna gaśnica o zawartości minimum 1 kg substancji gaszącej i oznaczeniach ABC. Litery te oznaczają rodzaje pożarów:

  • A – pożary materiałów stałych, których spalanie wytwarza żarzące się węgle (np. drewno, papier, tkaniny);
  • B – pożary cieczy i materiałów ulegających stopieniu (np. plastik, oleje, paliwo);
  • C – pożary gazów palnych (np. metan, propan, wodór).

Bardzo ważnym jest miejsce trzymania gaśnicy w samochodzie, aby mieć do niej łatwy i szybki dostęp. Najczęściej specjalny uchwyt znajduje się pod siedzeniem kierowcy lub pasażera, ewentualnie na bocznej ściance bagażnika. Brak takiego przedmiotu w pojeździe skończy się dla nas mandatem w wysokości nawet 3 tys. złotych. W praktyce jednak kary za brak gaśnicy nie są aż tak dotkliwe, zwykle kończy się na 50-100 złotych. Podobną karę otrzymamy za posiadanie gaśnicy po terminie ważności, dlatego należy ja regularnie wymieniać. Mandat do 200 złotych. może być także wystawiony za nieodpowiedni przewóz gaśnicy.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]