Ostrzeżenie CSIRT KNF dla użytkowników platform streamingowych: Fałszywe strony i oszustwa

Centrum Reagowania na Incydenty Sieciowe Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) wydało ostrzeżenie dla użytkowników i potencjalnych klientów platform streamingowych. Według tego ostrzeżenia, oszuści tworzą fałszywe strony internetowe, które wyglądają jak znane serwisy streamingowe, w celu wyłudzenia informacji i środków finansowych.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce


Takie działanie ma na celu zmylić użytkowników, którzy, myśląc, że korzystają ze swojej ulubionej platformy streamingowej, mogą ujawnić swoje dane osobowe i finansowe oszustom.

Na powyższej grafice CSIRT KNF przedstawia przykłady niebezpiecznych domen, które cyberprzestępcy wykorzystują w swoich atakach. Wskazane są tu domeny, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak autentyczne strony znanych platform streamingowych, ale są w rzeczywistości sfałszowane.

Najważniejszym zaleceniem, które CSIRT KNF kieruje do użytkowników, jest dokładna weryfikacja adresu strony, na której się znajdują. Warto zwracać uwagę na szczegóły takie jak błędy ortograficzne, niewłaściwe znaki lub niewłaściwą strukturę URL. Przede wszystkim jednak, ważne jest, aby zawsze wpisywać adres strony ręcznie w pasku adresu przeglądarki, zamiast klikając na linki otrzymane w e-mailach lub wiadomościach.

CSIRT KNF przypomina, że żadna prawdziwa firma nie prosi swoich klientów o podawanie danych logowania, haseł czy informacji o karcie kredytowej przez e-mail, wiadomości tekstowe lub telefon. Jeżeli otrzymasz taki komunikat, powinieneś natychmiast zgłosić go do odpowiedniego organu.

Pamiętajmy, że cyberprzestępcy są niezwykle pomysłowi i potrafią tworzyć bardzo przekonujące fałszywe strony. Należy zawsze zachować ostrożność i pamiętać, że zasada „lepiej dmuchać na zimne” jest najbezpieczniejszą strategią. Każda sekunda poświęcona na dodatkową weryfikację może ochronić nasze dane i środki finansowe przed utratą.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia aktualizacji i komunikatów od CSIRT KNF oraz innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cybernetyczne, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i sposobami na ich zwalczanie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w sieci zależy od nas wszystkich.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]