Rząd ostrzega ws. Barbie. Oszuści mogą ogołocić Ci konto

Barbiemania ogarnęła Polaków. Zapanowała moda na ubiór Barbie, lalki Barbie i aplikacje z Barbie. Okazuje się, że miliony ludzi pobrało aplikacje, które pozwolą ich zamienić w Barbie lub Kena. Teraz mogą mieć ogromne problemy.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Za pomocą filtrów można stworzyć cuda, od tych, które widzimy w Messengerze czy TikToku aż po bardziej zaawansowane, które mogą nas postarzyć czy odmłodzić kilkoma dotknięciami ekranu.

Aplikacje barbie.me i barbieselfie.ai w założeniu mogą uczynić z nas Barbie lub Kena, wystarczy tylko zdjęcia. Rzeczywiście robią to, ale przy okazji zbierają nasze dane o czym ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega, że ta z pozoru niewinna zabawa, to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów. W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych. Akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai dajemy dostęp do:

  • kamery smatfona
  • historii płatności
  • historii lokalizacji GPS
  • danych rejestracyjnych
  • dokładnych danych technicznych smartfona
  • danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych
  • informacji o interakcjach z innymi usługami
  • danych z ankiet i konkursów

Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane – ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji.

Mając powyższe dane już tylko krok do ogołocenia nam konta czy sprzedaży naszej twarzy.

[AKTUALIZACJA] Po naszej publikacji zwróciła się do nas firma Mattel, właściciel marki Barbie, która przesłała oświadczenie.

„W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w dniu 31.07.2023 roku na temat stron bairbie.me oraz barbieselfie.ai firma Mattel, właściciel marki Barbie, oświadcza, że Mattel oraz marka Barbie nie są właścicielami stron bairbie.me oraz barbieselfie.ai.”

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]