Uwaga na fałszywe połączenia z bankiem! Ten numer to pułapka! [31.07.2023]

Oszuści często podszywają się pod instytucje finansowe, takie jak Bank Pekao, poprzez manipulację identyfikatorem dzwoniącego. To jednak nie wszystko, bo jak się okazało klienci innych banków również są zagrożeni.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Na przykład, numer +48503208662, kojarzony głównie z ofertami pożyczek od Banku Pekao S.A., jest obecnie negatywnie oceniany przez wiele osób, jak można przeczytać na stronie nieznany-numer.pl.

Osoby dzwoniące próbują wyłudzić dane, zadając podejrzane pytania. Według informacji Telepolis, oszustwo polega na oferowaniu rzekomej pożyczki na wakacje z niemal zerowym oprocentowaniem. Jednak, aby uzyskać te środki, osoba musi dysponować pieniędzmi na połowę kwoty wakacji na koncie.

Następnie oszuści namawiają potencjalną ofiarę do zainstalowania programu do kontroli zdalnej, co pozwoli im na wyczyszczenie jej konta. Dodatkowo, żądają instalacji „specjalnego programu weryfikacyjnego” jako kolejnego kroku w uzyskaniu gotówki.

Narażeni nie tylko klienci Pekao

Okazuje się, że narażeni są nie tylko klienci PKO. Podobne ostrzeżenia wystosował m.in. Bank Pocztowy. Bank ten odkrył, że oszuści wykorzystują różne numery i podszywają się pod różne instytucje, nie tylko bankowe. Zdarzało się, że przedstawiali sie, jako pracownicy m.in. Komisji Nadzoru Bankowego czy nawet Urzędu skarbowego, informując, że pieniądze użytkowników są zagrożone. Nie ma więc jednego schematu oszustwa.

Jest ważne, aby pamiętać, że pracownicy banku nigdy nie proponują instalowania dodatkowych aplikacji ani nie żądają dostępu do konta poprzez programy do kontroli zdalnej. W przypadku podejrzeń o oszustwo, zawsze warto skontaktować się z bankiem bezpośrednio, korzystając z oficjalnego numeru telefonu lub odwiedzając oddział osobiście, aby zweryfikować wszelkie informacje i uniknąć potencjalnych oszustwa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]