Alior Bank ostrzega: Jak nie stracić pieniędzy podczas korzystania z Internetu na wakacjach

Bezpieczne korzystanie z Internetu staje się coraz ważniejsze, zwłaszcza w czasach, gdy podróżujemy. Nasze urządzenia mobilne są teraz nie tylko narzędziami do komunikacji, ale także środkami do zarządzania naszymi finansami. Jak zauważa Alior Bank, warto znać sposoby działania cyberprzestępców, aby skutecznie zabezpieczyć swoje dane i finanse.

Fot. Kraków w Pigułce

Zasady bezpieczeństwa są uniwersalne i powinny być stosowane bez względu na to, czy korzystamy z Internetu w domu, czy też łączymy się z publiczną siecią Wi-Fi. Niestety, przestępcy cyfrowi są coraz bardziej przebiegli i mogą tworzyć sieci Wi-Fi podszywając się pod publiczne hotspots hoteli, czy restauracji, by uzyskać dostęp do danych użytkowników. Oto kilka zaleceń od Alior Bank na temat, jak chronić swoje pieniądze podczas korzystania z Internetu na wakacjach:

  1. Wyłącz funkcję automatycznego wyszukiwania i łączenia się z siecią Wi-Fi. Wiele urządzeń ma domyślnie włączoną tę funkcję, a cyberprzestępcy mogą ją wykorzystać do własnych celów.
  2. Na wakacjach unikaj korzystania z aplikacji, które nie są niezbędne, zwłaszcza tych, które wymagają podania danych uwierzytelniających.
  3. Upewnij się, że mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak firewall i antywirus, są aktywne na Twoim laptopie.
  4. Unikaj logowania się do banków lub mediów społecznościowych, korzystając z publicznych hotspotów.
  5. Rozważ wykupienie usługi VPN. Usługi te szyfrują wszystkie przesyłane dane, co zabezpiecza je przed cyberprzestępcami.
  6. Pilnuj swoich urządzeń mobilnych. Znajduje się na nich dużo informacji, które mogą być atrakcyjne dla hakerów.
  7. Usuń z urządzeń mobilnych dane, które nie będą potrzebne podczas wakacji, i zrób kopię zapasową.
  8. Jeśli przechowujesz hasła na urządzeniu mobilnym, skorzystaj z menedżera haseł. Hakerzy mogą łatwo znaleźć hasła przechowywane w otwartych plikach lub notatkach.
  9. Zainstaluj aplikację lub włącz funkcję lokalizującą urządzenie mobilne. Można również uaktywnić funkcję zdalnego resetowania urządzenia na wypadek zgubienia go lub kradzieży.
  10. Unikaj korzystania z darmowych, publicznych sieci Wi-Fi. Zamiast tego rozważ wykupienie pakietu danych na swoje urządzenie mobilne.

Pamiętaj, że nawet zaufane sieci publiczne mogą zostać zaatakowane przez hakerów. Loguj się do bankowości online lub innych serwisów internetowych tylko wtedy, gdy masz pewność, że korzystasz z bezpiecznego połączenia. Bezpieczeństwo online to nie tylko kwestia technologii, ale przede wszystkim naszych nawyków i zachowań.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]