Czy ostatnio przekraczałeś granicę? Bądź ostrożny! Zagrożą wysłaniem listu gończego [09.08 2023]

W ostatnim czasie pojawił się alarmujący wzrost oszustw telefonicznych, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy od niewinnych obywateli. Celem ataków jest podszywanie się pod Straż Graniczną, a zagrożenie zostało zauważone i zgłoszone przez zespół odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo w Polsce, czyli CERT Polska. To ostrzeżenie jest szczególnie ważne, ponieważ oszuści używają różnych chwytliwych sztuczek, by wprowadzić ludzi w błąd i zmusić ich do przekazania swoich danych osobowych lub pieniędzy.

Fot. Pixabay

Jak działa oszustwo?

Oszuści dzwonią ofiarom z nieznanych numerów, a podczas rozmowy używają języka angielskiego, co może wprowadzić w błąd osoby, które nie są biegłe w tej mowie. Informują swoje ofiary, że na granicy doszło do podejrzanej aktywności związanej z danym numerem telefonu. W ten sposób próbują wprowadzić strach w serca swoich celów. Następnie grożą wysłaniem listu gończego lub innymi sankcjami prawnymi, aby zmusić osoby do współpracy.

To oszustwo, nie daj się nabrać!

Warto podkreślić, że Straż Graniczna lub jakakolwiek inna instytucja państwowa nie kontaktuje się z obywatelami w taki sposób, a tym bardziej nie żąda przekazania pieniędzy czy poufnych danych osobowych przez telefon. To kluczowa informacja, którą warto zapamiętać, aby uniknąć wpadnięcia w sidła oszustów.

Jeśli otrzymasz takie połączenie, najważniejsze jest, aby zachować spokój i nie oddzwaniać na ten numer. Rozłącz się i nie udzielaj żadnych informacji osobowych ani finansowych. Jeśli masz wątpliwości co do prawdziwości takiego połączenia, skontaktuj się bezpośrednio z odpowiednimi służbami, takimi jak Straż Graniczna lub policja, korzystając z oficjalnych numerów telefonów podanych na ich oficjalnych stronach internetowych.

Jak chronić się przed oszustwami telefonicznymi?

Aby uchronić się przed oszustwami telefonicznymi, warto stosować kilka podstawowych zasad:

  1. Nie ufaj nieznajomym numerom: Jeśli otrzymujesz telefon od nieznanego numeru, zachowaj szczególną ostrożność. Nie udzielaj informacji osobowych ani finansowych bez upewnienia się, że rozmówca jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje.
  2. Weryfikuj informacje: Jeśli otrzymujesz telefon z żądaniem pilnego działania lub przekazania danych, zweryfikuj tę informację na inny sposób, np. kontaktując się bezpośrednio z odpowiednią instytucją.
  3. Nie dawaj się zastraszyć: Oszuści często próbują wywierać presję na swoje ofiary, grożąc konsekwencjami. Pamiętaj, że instytucje państwowe nie używają takich metod kontaktu i nie grożą wysyłaniem listów gończych przez telefon.
  4. Informuj innych: Podziel się ostrzeżeniem z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi, aby uświadomić ich o możliwych zagrożeniach.

Ostrzeżenie ze strony CERT Polska jest poważnym sygnałem dla wszystkich obywateli, aby być ostrożnym w obliczu tego typu oszustw telefonicznych. Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z odpowiednimi służbami, które pomogą zweryfikować rzetelność informacji i zapewnią nam bezpieczeństwo online. Oszczędzi nam to wielu problemów i utraty cennych danych czy pieniędzy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]