Dodatkowe trzy dni wolne. Jest propozycja, żeby wtedy je wprowadzić

Czy pracownicy otrzymają dodatkowe trzy dni wolne od pracy? Do prezydenta wpłynęła petycja w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał propozycję obywatelską dotyczącą wprowadzenia trzech dodatkowych dni wolnych od pracy. Maiłyby one poprzedzać Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Kwestia ta wywołała skrajnie różne reakcje. Związki zawodowe popierają ten pomysł, natomiast pracodawcy są mu przeciwni.

Jak nieoficjalnie ustalił „Fakt”, okres, który proponuje się jako wolne dni, jest istotny dla sektora handlowego. Propozycja obejmuje uczynienie Wigilii, Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku dniami wolnymi od pracy. Biorąc pod uwagę, że Wielkanoc zawsze przypadka w te same dni tygodnia, biorąc trzy dni wolnego, zawsze przysługiwało by nam aż 10.

„Z uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek oraz trzy msze czwartkowe, w czasie których udział jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi, dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez wyznawców religii katolickiej, czy szerszej chrześcijańskiej, ale wszystkich obywateli w kraju” – pisze autor petycji.

Związki zawodowe popierają tę propozycję, argumentując, że niektóre z tych dni, jak Wigilia, są już tradycyjnie dniem wolnym w wielu instytucjach, więc formalne wprowadzenie tego jako dnia wolnego od pracy byłoby tylko potwierdzeniem tej praktyki. Z drugiej strony, pracodawcy argumentują, że już mamy dużą liczbę dni wolnych i dodatkowe dni wprowadzą kolejne obciążenia dla pracodawców.

Warto wspomnieć, że od zgody prezydenta do wprowadzenia dni wolnych jeszcze daleka droga. Na razie projektem zajmuje się biuro legislacyjne. Kiedy specjaliści wydadzą opinię w tej sprawie, prezydent na tej podstawie może podjąć decyzję. Potem głowa państwa wnosi projekt do Sejmu. Zgodę wyrazić musi jeszcze Sejm i Senat, choć bywa i tak, że prezydenckie projekty trafiają do „zamrażarki” i w ogóle nie są procedowane. Tak jest np. w sprawie aborcji. Andrzej Duda już w 2020 roku złożył propozycję, by aborcja była możliwa w przypadku wad letalnych. Zbliża się już trzeci rok, kiedy ustawa leży nierozpatrzona.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]