Komisja Europejska planuje zmiany w prawach jazdy. Dotyczą one głównie seniorów

Obecnie zamiarem Unii jest poprawa bezpieczeństwa na drogach i w tym celu trwają prace nad zmianami przepisów. Te natomiast przewidują cykliczne badania dla kierowców powyżej 70 roku życia

Fot. Pixabay

Jak podaje niemiecki portal computerbild.de, Komisja Europejska planuje zmianę przepisów dotyczących prawa jazdy. W ich założeniu  obywatele w wieku powyżej 70 lat będą musieli co pięć lat poddawać się kontroli zdolności do prowadzenia pojazdów, co ma poprawić jakość bezpieczeństwa na drogach. Proponuje również, aby dokument był ważny przez 15 lat w całej Unii Europejskiej, zamiast 10 lat.

Jednak są również głosy sprzeciwu wobec takich rozwiązań, Portal informuje o krytycznej wypowiedzi ministra transportu Badenii-Wirtembergii Winfried Hermann z partii Zielonych. W zamian minister proponuje dobrowolne egzaminy i szkolenia z bezpiecznej jazdy dla seniorów.

Nie jest to jedyna zmiana jaką planuje KE. Kolejną z nich jest umożliwienie młodym kierowcom zdobywanie doświadczenia poprzez system prowadzenia samochodów pod opieką. Już od 17. roku życia młodzi ludzie będą mogli uczyć się prowadzenia pojazdów i uzyskać prawo jazdy. Dodatkowymi propozycjami są wprowadzenie okresu próbnego wynoszącego przynajmniej 2 lata oraz zasadę zerowej tolerancji dla kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Planowane jest również dostosowanie szkolenia i badania kierowców, tak aby ci byli lepiej przygotowani do obecności na drogach ich niechronionych użytkowników.

Ponadto, jako pierwsza na świecie, KE wychodzi z propozycją wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy. Wszystkie procedury mają odbywać się drogą elektroniczną, w efekcie czego zamiana, przedłużenie ważności lub wymiana prawa jazdy mają być znacznie łatwiejsze. Takie rozwiązania mają pomóc realizować tzw. „wizję zero”, czyli brak ofiar śmiertelnych na drogach Unii do roku 2050.

Źródło: money.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]