Polacy, sprawdźcie swoje skrzynki pocztowe: Listy z Urzędu Skarbowego wymagają natychmiastowej reakcji [07.08.2023]

Urzędy podatkowe kierują do pewnej grupy osób tzw. „listy behawioralne”.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

W tych pismach, urzędnicy podatkowi informują o wiedzy na temat nielegalnej działalności odbiorców, która polega na unikaniu płacenia podatków.

Urzędy wzywają do przestrzegania prawa i oczekują odpowiedzi na wysłane pisma. Odbiorcy takich listów powinni natychmiast podjąć działanie, odpowiedzieć na postawione zarzuty i całkowicie wyjaśnić sytuację. Brak reakcji może prowadzić do kontroli, a należy pamiętać, że unikanie opodatkowania może mieć poważne konsekwencje.

Urzędy Skarbowe dowiadują się o takiej działalności dzięki samym podatnikom.

Według informacji opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”, Urząd Skarbowy śledzi aktywność w sieci, przeglądając media społecznościowe i serwisy aukcyjne. Następnie porównuje podane informacje z danymi rejestrowymi firm. Jeżeli dane się zgadzają, nie ma problemu. Jeżeli nie – urząd prowadzi dalsze dochodzenie.

Zadanie urzędom podatkowym ułatwi niedawno wprowadzona ustawa, która zobowiązuje platformy e-commerce, takie jak Allegro, Vinted czy OLX, do udostępniania informacji o podatnikach, którzy realizują znaczącą sprzedaż. Jeżeli roczna wartość transakcji wyniesie 2 000 euro lub jeżeli zostanie przeprowadzonych co najmniej 30 takich transakcji, platforma będzie gromadzić informacje o tym użytkowniku. Pierwsze rezultaty tej nowej polityki powinniśmy zobaczyć na początku nadchodzącego roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]