UKE ostrzega: W Polsce niektórzy ludzie mogą stracić dostęp do sieci!

Dwaj główni operatorzy telekomunikacyjni w Polsce planują wycofać sieć 3G, zamiast tego skupiając się na implementacji i rozbudowie sieci LTE i 5G. Celem jest poprawa jakości transmisji danych, ale konsekwencje mogą być poważne dla użytkowników starszych telefonów, którzy mogą stracić dostęp do internetu. Ta informacja pochodzi z Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dla PAP.

Fot. Pixabay

Sieć 3G (trzeciej generacji) została wprowadzona w Polsce w połowie pierwszej dekady XXI wieku, zastępując poprzedni standard, 2G. Technologia 2G umożliwiała wymianę wiadomości tekstowych (SMS), ale jej prędkość przesyłu danych nie przekraczała ok. 0,3 MB/s. Przejście na 3G przyniosło lepszą jakość rozmów i dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Od 2011 r., technologia 3G jest stopniowo zastępowana przez standard 4G LTE, który umożliwia pobieranie danych z prędkością do 300 MB/s. Nowa technologia 5G, obecnie wdrażana, ma zwiększyć prędkość pobierania danych do ponad 1 Gb/s.

Zasoby widma są ograniczone, co sprawia, że niezbędne jest uwolnienie częstotliwości dla nowych technologii. Z tego powodu operatorzy telekomunikacyjni postanowili stopniowo wycofywać 3G. Choć ta decyzja ma na celu poprawę jakości transmisji danych, może mieć poważne konsekwencje dla użytkowników starszych telefonów, którzy nadal korzystają z sieci 3G.

UKE ostrzega, że wyłączenie sieci 3G może oznaczać, że niektórzy użytkownicy będą musieli zmienić swoje telefony na nowsze modele, które są kompatybilne z technologiami 4G LTE lub 5G. Zmiana ta może być szczególnie dotkliwa dla osób starszych, które mogą nie być tak technologicznie biegłe i mogą znaleźć się w sytuacji, w której nie mają dostępu do internetu.

Zaleca się, aby wszyscy użytkownicy sprawdzili, czy ich telefony są kompatybilne z siecią 4G LTE lub 5G i zaktualizowali swoje urządzenia w razie potrzeby. W przeciwnym razie, mogą być zdziwieni, gdy zniknie ich dostęp do sieci.

UKE oraz operatorzy telekomunikacyjni zobowiązali się do informowania klientów o tych zmianach z wyprzedzeniem, aby mogli oni podjąć niezbędne kroki. To, jak szybko zostanie wycofana sieć 3G, zależy od operatora i regionu, ale planowane jest stopniowe wyłączanie sieci 3G w ciągu najbliższych lat.

Operatorzy zobowiązali się również do pomocy klientom w procesie przejścia na nowsze technologie, oferując wsparcie i porady na temat wyboru odpowiedniego urządzenia i planu taryfowego.

Podsumowując, choć przejście na sieci LTE i 5G będzie korzystne dla większości użytkowników, konieczne jest uwzględnienie tych, którzy mogą zostać pozostawieni za tym cyfrowym skokiem. Ostateczny cel polega na zapewnieniu, aby nikt nie został odcięty od sieci – narzędzia, które w dzisiejszych czasach jest niezbędne dla wielu aspektów życia codziennego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]