Zmiany w receptach. Lekarze będą kontrolować ile tych leków przyjmuje pacjent

Od 2 sierpnia lekarz może sprawdzić ilość przyjmowanych leków psychotropowych przez pacjenta i na tej podstawie zadecydować, czy może mu wypisać kolejną dawkę. Takie rozwiązanie jest odzewem na śmierć dwóch kobiet, które otrzymały silne leki psychotropowe po e-poradzie, przez receptomat

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w życie wchodzi nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Wypisując receptę na takie leki, lekarz musi wykonać badanie oraz ocenę wpływu leku na pacjenta.

Jest to metoda walki z możliwością zakupienia recept online. Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że chodzi zarówno o badanie stacjonarne, jak i o konsultację przeprowadzoną z pacjentem zdalnie. Nowy przepis nie obejmie przepisywania recept, gdy leczenie jest kontynuowane, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza. Informacja o nie przekroczeniu tego czasu będzie zapisywana w dokumentacji medycznej pacjenta.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na tego typu środki lekarz będzie sprawdzał ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W przypadku, jeżeli pacjent dotychczas nie logował się do IKP, lekarz będzie korzystał z systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem. Taką weryfikację lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]