Niedługo te leki mogą być trudno dostępne! Warto zawczasu udać się do lekarza

Osoby zmagające się z takimi chorobami jak cukrzyca, astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) mogą mieć problem z zakupieniem niektórych popularnych leków. Farmaceuci radzą, aby uda się do lekarza

Fot. Pixabay

Ministerstwo Zdrowia cyklicznie publikuje tzw. listę antywywozową, która zwiera spis leków, które mogą stać się trudno dostępne i tym samym leki, które nie mogą być eksportowane za granicę. Jak informuje „Super Express”, w tym miesiącu na takiej liście znalazło się 208 pozycji, a wśród nich zawarto wiele medykamentów dla diabetyków, taki jak Actrapid Penfil, Gensulin, Humolog, Mix, Lantus i Tresiba.

Ponadto na liście można znaleźć takie leki przeciwcukrzycowe jak Trulicity, Ozempic, Invokana i Jardiance, oraz preparaty wziewne stosowane w leczeniu astmy i POChP, takie jak Braltus, Fostex, Budiair, Trimbow. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków, cytowany przez dziennik, wyjaśnia, że brak nowych leków na cukrzycę spowodowany jest tym, że stosowane są one również w celach odchudzających, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.

Co zatem osoby potrzebujące takich leków mogą zrobić w tej sytuacji? Jedną z możliwości jest poproszenie farmaceuty, aby sprawdził w systemie, czy inna apteka w okolicy ma konkretny lek na stanie. Można również samodzielnie zlokalizować apteki posiadające dany medykament, poprzez wyszukiwarkę internetową. Ponadto pacjenci mogą poprosić lekarza o wystawienie osobnej recepty na każde opakowanie leku, dzięki czemu będą oni mogli realizować receptę w kilku aptekach, które mają lek na stanie. Wiceprezes tłumaczy, że jest to ważne, zwłaszcza gdy dany medykament jest trudno dostępny.

Źródło: money.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]