Tak czyszczą konta wczasowiczów. Znany bank ostrzega przed oszustwem! [04.08.2023]

Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu są uniwersalne i powinny być stosowane niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy – czy to domu, czy podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi na wakacjach. Alior Bank przypomina o rozwadze i ostrzega przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością. Przestępcy nie zawsze dążą do natychmiastowego wyłudzenia pieniędzy. Włamanie na skrzynkę e-mail czy profil w mediach społecznościowych może skutkować licznymi problemami, w tym próbami oszukania osób z naszej listy kontaktów.

Fot. Kraków w Pigułce

Podczas wakacyjnego wypoczynku, cyberprzestępcy mogą być szczególnie aktywni. Tworzą sieci Wi-Fi imitujące publiczne hotspoty w hotelach, czy restauracjach. Po połączeniu użytkownika z taką siecią, przestępcy mogą uzyskać dostęp do jego danych. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą chronić nas przed działaniami cyberprzestępców:

  1. Wyłącz funkcję automatycznego wyszukiwania i łączenia się z siecią Wi-Fi. W wielu urządzeniach mobilnych ta funkcja jest domyślnie uruchomiona.
  2. Na wakacjach nie korzystaj z aplikacji, których nie musisz używać, zwłaszcza jeżeli ich użytkowanie wymaga podania danych uwierzytelniających. Najlepiej zatrzymaj te aplikacje na czas wakacyjnego wyjazdu lub wyloguj się z nich.
  3. Upewnij się, że mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak firewall i antywirus, aktywnie działają na używanym laptopie.
  4. Unikaj logowania do banków lub mediów społecznościowych podczas korzystania z publicznego hotspotu.
  5. Rozważ zasadność wykupienia usługi VPN. Usługa ta szyfruje i zabezpiecza wszystkie dane przesyłane do sieci, nawet podczas korzystania z publicznych hotspotów.
  6. Pilnuj swoich urządzeń mobilnych. Znajduje się na nich wiele wrażliwych informacji, które cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać.
  7. Z urządzeń, które zabierasz na wakacje, usuń newralgiczne dane i zrób kopię zapasową.
  8. Jeśli przechowujesz na urządzeniu mobilnym hasła, użyj do tego celu menagera haseł. W żadnym wypadku nie trzymaj haseł w otwartych plikach i notatkach.
  9. Zainstaluj aplikację lub włącz funkcję lokalizującą urządzenie mobilne. Uaktywnij również funkcję zdalnego resetu urządzenia, która może pomóc w odnalezieniu, zablokowaniu i usunięciu danych, jeśli ktoś spróbuje włamać się do utraconego urządzenia.
  10. Pamiętaj, że darmowe, publiczne i bezpieczne Wi-Fi praktycznie nie istnieje. Rozważ wykupienie pakietu danych na swoim urządzeniu mobilnym i udostępnienie go swojej rodzinie.

Zaufane sieci publiczne również mogą stać się celem ataku hakerów, stąd zalecenie Alior Banku: „Loguj się do bankowości online lub serwisów internetowych wyłącznie, gdy masz pewność, że korzystasz z bezpiecznego połączenia internetowego”. Bezpieczeństwo w sieci to nie tylko kwestia technologiczna, ale również świadomość i odpowiedzialność każdego z nas.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]