Uwaga: Niebezpieczna aplikacja narusza prywatność – Usuń natychmiast! [04.08.2023]

Pradeo, zespół specjalistów zajmujących się badaniem bezpieczeństwa, ujawnił, że dwie powszechnie stosowane aplikacje do zarządzania danymi zawierają potencjalnie szkodliwe oprogramowanie, które przekazuje informacje użytkowników do baz danych na serwerach w Chinach. Te narzędzia, choć na pozór niewinne, zostały ściągnięte z Internetu przez 1,5 miliona użytkowników.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Aplikacje, które miały chronić, a zamiast tego zagrożą prywatność. Szkodliwe aplikacje nie są rzadkością na platformie Google Play, jednak ich wykrycie zawsze wymaga odpowiedniego odniesienia. Szczególnie, gdy dotyczy to narzędzi zainstalowanych przez ponad 1,5 miliona użytkowników, tak jak to opisują eksperci z Pradeo w najnowszym raporcie.

Znajdują się tu aplikacje o nazwach File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate) oraz File Manager (com.file.box.master.gkd), opracowane przez chińskiego programistę znanego jako wang tom. Te narzędzia miały za zadanie zarządzać plikami, odzyskiwać dane i optymalizować system. W informacjach o prywatności deweloper jedynie informował o możliwości wyświetlania reklam. Jednak jak podkreślają badacze, to był tylko wierzchołek góry lodowej.

Nawet prywatne zdjęcia są pobierane przez te aplikacje. Te aplikacje, podczas wielu jednoczesnych transferów, gromadzą różnorodne dane, włączając w to pliki multimedialne (zdjęcia, filmy itp.), informacje o lokalizacji, kod dostawcy karty SIM, jak i informacje o wersji systemu i modelu urządzenia. Wszystkie te dane są przesyłane na serwer w Chinach, co wg specjalistów z Pradeo można uznać za działanie złośliwe.

Co gorsza, usunięcie tych aplikacji jest skomplikowane, ponieważ te narzędzia, wykorzystując przyznane im uprawnienia, są w stanie ukryć ikonę na ekranie głównym. Co więcej, te złośliwe aplikacje uruchamiają się automatycznie po ponownym uruchomieniu telefonu i działają w tle, co oznacza, że stanowią nieustanne zagrożenie od momentu instalacji.

Jeśli zainstalowałeś na swoim urządzeniu mobilnym jedną z tych niebezpiecznych aplikacji, zalecane jest podjęcie natychmiastowych działań w celu zmniejszenia ryzyka i ochrony swoich danych. Oto kilka sugestii:

Usuń aplikację: Idź do ustawień urządzenia i otwórz sekcję aplikacji lub menedżera aplikacji. Zidentyfikuj niebezpieczną aplikację na liście zainstalowanych i wybierz opcję 'odinstaluj’. Upewnij się, że odinstalowujesz prawidłową aplikację, aby nie usunąć przypadkiem czegoś innego. Przeprowadź skanowanie antywirusowe: Zainstaluj zaufany program antywirusowy na swoim urządzeniu i wykonaj pełne skanowanie. Może to pomóc w wykryciu jakichkolwiek pozostałości lub innych zagrożeń. Aktualizuj software: Sprawdź, czy masz najnowszą wersję systemu operacyjnego na swoim urządzeniu. Aktualizacje systemowe często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które mogą pomóc chronić urządzenie przed zagrożeniami. Zmień hasła: Jeśli korzystałeś z tej niebezpiecznej aplikacji do logowania się lub udostępniania swoich danych, natychmiast zmień wszystkie powiązane hasła. Wybieraj silne, unikalne has

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]