Ważny komunikat GIF: Fałszywe leki stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi [04.08.2023]

Wzrost liczby przypadków fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2, zawierających analogi glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na tę sytuację, co skłoniło Głównego Inspektora Farmaceutycznego do przypomnienia, że wszystkie produkty lecznicze zawierające GLP-1, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, są dostępne wyłącznie na podstawie recepty.

Fot. Pixabay

Niestety, coraz częściej pojawiają się raporty o fałszowanych produktach, które są oferowane poza legalnym łańcuchem dystrybucji, zwłaszcza na platformach mediów społecznościowych. Te nielegalne produkty są dostępne bez konieczności posiadania recepty, co stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia pacjentów.

Nabywanie produktów leczniczych z nieuprawnionych źródeł, zwłaszcza w Internecie, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Po pierwsze, skład tych produktów może być nieznany, co wpływa negatywnie na jakość i bezpieczeństwo ich stosowania. Istnieje ryzyko, że takie podróbki mogą być nieskuteczne w leczeniu cukrzycy lub nawet wywoływać reakcje toksyczne.

Ponadto, takie fałszywe produkty nie podlegają kontroli właściwych organów nadzoru rynku farmaceutycznego, ponieważ pochodzą z nielegalnego łańcucha dystrybucji. Produkcja tych podróbek jest często prowadzona w nieodpowiednich warunkach przez niewykwalifikowany personel. Można się spodziewać, że takie podróbki zawierają liczne zanieczyszczenia lub są skażone bakteriami, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W związku z powyższym, Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega przed nabywaniem produktów leczniczych pochodzących z nielegalnego źródła. Warto pamiętać, że legalne i bezpieczne produkty lecznicze zawierające GLP-1 są dostępne wyłącznie na podstawie recepty i mogą być zakupione w aptekach stacjonarnych. Wybierając produkty lecznicze przez inne kanały, ryzykujemy swoje zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego zawsze warto korzystać z zaufanych źródeł, aby uniknąć niebezpiecznych podróbek.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]