Niebezpieczeństwo online: Znana aplikacja staje się furtką dla wirusa! [05.08.2023]

Przez ostatnie dwa miesiące banki na całym kontynencie europejskim alarmowały swoich klientów o wyjątkowo agresywnej kampanii wykorzystującej trojana bankowego SpyNote. Włoscy analitycy podzielili się szczegółami tej nowej fali cyberataku, który zaczyna się niewinnie – SMS-em od banku. Jednak zamiast prowadzić do szkodliwej aplikacji z nieznanego źródła, link w wiadomości kieruje do Google Play, proponując pobranie szanowanej aplikacji TeamViewer.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

TeamViewer jako narzędzie w rękach cyberprzestępców

To nie jest pierwszy raz, gdy TeamViewer – aplikacja popularnie wykorzystywana do zdalnego wsparcia i rozwiązywania problemów – staje się narzędziem w rękach oszustów. Cyberprzestępca, podszywając się pod pracownika banku, nakłania ofiarę do instalacji aplikacji. Dzięki temu zyskuje zdalny dostęp do urządzenia ofiary i pełną kontrolę nad jego funkcjami.

Jak działa trojan SpyNote?

Po zainstalowaniu TeamViewer na urządzeniu, następuje druga faza ataku – instalacja szkodliwej aplikacji. Ta aplikacja uzyskuje wszelkie niezbędne uprawnienia, pozwalając przestępcom na dowolne manipulacje, w tym kradzież danych i pieniędzy. By nie wzbudzić podejrzeń, aplikacja udaje, że jest związana z zabezpieczeniami bankowymi.

Jak się chronić?

Specjaliści ds. bezpieczeństwa zalecają, aby zawsze sprawdzać, czy wiadomości z banku pochodzą z wiarygodnego źródła. Zawsze powinniśmy być czujni, jeśli wiadomość prosi o instalację jakiejkolwiek aplikacji. Pamiętajmy, że banki zazwyczaj nie proszą swoich klientów o instalowanie oprogramowania, a wszelkie działania związane z naszym kontem bankowym powinny odbywać się wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej aplikacji bankowej.

Jest to niepokojący czas dla klientów banków na całym kontynencie europejskim, ale bycie świadomym i podejrzliwym wobec takich wiadomości jest kluczem do ochrony swojego konta bankowego i danych osobowych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]