1/3 miesiąca wolna od pracy? Prezydent będzie musiał podjąć decyzję [06.08.2023]

Prezydent otrzymał petycję, która zwróciła na siebie uwagę społeczeństwa. Twórcy wniosku proszą o dodanie do kalendarza trzech dni wolnych, tłumacząc to koniecznością spełnienia obowiązków religijnych. Problem w tym, że wykorzystanie tylko trzech dodatkowych dni wolnych dałoby wtedy długi weekend przez jedną trzecią miesiąca.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Prezydent ma do rozważenia obywatelską inicjatywę dotyczącą ustanowienia trzech dodatkowych dni wolnych od pracy. Te dni miałyby przypadać dzień przed Bożym Narodzeniem i dwa dni przed Wielkanocą. Odpowiedzi na ten pomysł są skrajnie różne – związki zawodowe są za, natomiast pracodawcy wyrażają swój sprzeciw. Konkretnie chodzi o Wigilię, Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Biorąc pod uwagę, że Wielkanoc zawsze przypada w te same dni tygodnia, wykorzystując trzy dni urlopu, otrzymalibyśmy razem 10 dni wolnego.

„Z uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek oraz trzy msze czwartkowe, w czasie których udział jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi, dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez wyznawców religii katolickiej, czy szerszej chrześcijańskiej, ale wszystkich obywateli w kraju” – pisze autor petycji.

Ile w Polsce jest dni wolnych od pracy?

W Polsce obchodzono 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Są to:

  • Nowy Rok – 1 stycznia
  • Wielkanoc – pierwszy i drugi dzień (data zmienia się rokrocznie, ale zawsze wypada w te same dni tygodnia)
  • Święto Pracy – 1 maja
  • Święto Konstytucji 3 Maja – 3 maja
  • Boże Ciało (data zmienia się rokrocznie, zawsze w czwartek)
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
  • Wszystkich Świętych – 1 listopada
  • Święto Niepodległości – 11 listopada
  • Boże Narodzenie – pierwszy i drugi dzień (25 i 26 grudnia)

Razem z sobotami i niedzielami daje to łącznie około 115 dni wolnego. Liczba ta może się nieznacznie różnić ze względu na ułożenie kalendarza i lata przestępne.

Dodatkowo, pracownik ma prawo do 20 dni wolnych, jeżeli staż jego pracy jest krótszy niż 10 lat, lub 26 dni, gdy jego staż pracy jest dłuższy. Warto zaznaczyć, że do stażu pracy zaliczają się również lata spędzone na uczelni – 3 lata za studia licencjackie i 5 lat za studia magisterskie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]