Do tych banków i instytucji nie zrobisz już przelewów. PKO blokuje transakcje [06.08.2023]

PKO Bank Polski zaprzestanie realizacji transakcji do określonych krajów i instytucji finansowych. Ta decyzja została podjęta także przez inne banki. Eksperci uważają, że sankcje przynoszą oczekiwane efekty.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

PKO BP oficjalnie poinformował o wprowadzeniu ograniczeń na transakcje wchodzące i wychodzące, przeprowadzane w dowolnej walucie, w odniesieniu do banków z Rosji i Białorusi. Pełna lista banków objętych tymi ograniczeniami jest dostępna na stronie internetowej banku.

Podjęcie takich działań jest wynikiem narastającej presji międzynarodowej i sankcji, które wymuszają na globalnych instytucjach finansowych podejmowanie odpowiednich środków zapobiegawczych.

PKO BP zwraca także uwagę na potencjalne trudności z przeprowadzeniem płatności do instytucji finansowych w Rosji, Białorusi i na Ukrainie. Sygnalizuje to, że transakcje mogą być przedmiotem bardziej szczegółowych kontroli, co może skutkować opóźnieniami, a nawet odrzuceniem transakcji przez banki pośredniczące lub regulujące te działania za granicą.

Nie tylko PKO BP zdecydował się na takie kroki

Grupa BPS już w listopadzie zeszłego roku ograniczyła przelewy. Bank wyjaśnił, że „Restrykcje wpłyną na przekazy, które są płatnościami za transport towarów sankcjonowanych na terytorium Rosji z/do Białorusi, jeżeli przedstawione dokumenty wskazują, że chodzi o handel z Rosją.”

BNP Paribas także zdecydował się na podobne działania w marcu, ograniczając operacje płatnicze z Rosją do banków nieobjętych sankcjami. Lista takich banków została opublikowana przez BNP.

Austriacki Raiffeisen Bank International (RBI) poszedł jeszcze dalej, blokując przelewy nie tylko do Rosji, ale także do 12 innych krajów wspierających ten kraj.

Takie sankcje nałożono

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania, Japonia i Kanada nałożyły sankcje, które obejmują m.in.:

  • Zakaz prowadzenia transakcji z głównymi rosyjskimi instytucjami finansowymi, takimi jak Sbierbank, VTB, Gazprombank i VEB.RF.
  • Zamrożenie aktywów wymienionych banków za granicą.
  • Zakaz wywozu do Rosji technologii finansowych, w tym systemów płatniczych i oprogramowania bankowego.
  • Zakaz współpracy z sektorem finansowym w Rosji.

Wpływ sankcji na gospodarkę Rosji

Analitycy są zgodni, że sankcje przynoszą oczekiwane rezultaty. Mimo to Rosja nadal prowadzi handel i poszukuje alternatywnych rynków poza Europą, co jednak nie złagodziło spadku PKB. Przed wojną, Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidywał wzrost PKB Rosji o 3 procent, jednak realia okazały się zupełnie inne – gospodarka Rosji jest w recesji, notując spadek o 2 procent. To znacząca różnica. Co więcej, Rosja doświadcza największego od 27 lat braku pracowników z powodu wojny i sankcji, co dodatkowo osłabia jej gospodarkę.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]