Utrata dostępu do Internetu dla niektórych mieszkańców Polski – Ostrzeżenie UKE [06.08.2023]

W Polsce, dwóch głównych operatorów telekomunikacyjnych planuje wycofać technologię sieci 3G, która ma być zastąpiona przez nowsze standardy, takie jak LTE i 5G. Celem tej zmiany jest poprawa jakości transmisji danych. Jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ostrzega, że decyzja ta może oznaczać utratę dostępu do internetu dla użytkowników starszych telefonów, zgodnie z informacjami przekazanymi dla PAP.

Fot. Pixabay

Sieć 3G, czyli sieć trzeciej generacji, została wprowadzona w Polsce w połowie pierwszej dekady XXI wieku, zastępując poprzedni standard, 2G. Sieć 2G pozwalała na wymianę wiadomości tekstowych (SMS), ale jej prędkość przesyłu danych nie przekraczała ok. 0,3 MB/s. Technologia 3G przyniosła m.in. dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s.

Od 2011 roku sieć 3G jest zastępowana przez technologię 4G LTE, która pozwala na przesył danych z prędkością do 300 MB/s. Najnowsza technologia 5G ma zwiększyć tę prędkość do ponad 1 Gb/s.

Pojawienie się technologii 5G zmusza operatorów do poszukiwania nowych częstotliwości, które umożliwią efektywne funkcjonowanie tej technologii. Ze względu na ograniczone zasoby widma, konieczne jest uwolnienie częstotliwości przez wyłączenie niektórych starszych sieci, w tym sieci 3G.

Operatorzy telekomunikacyjni podkreślają, że przejście na nowsze technologie przyniesie wiele korzyści, takich jak szybszy dostęp do internetu i lepsza jakość rozmów. Niemniej jednak, UKE zwraca uwagę, że nie wszyscy użytkownicy skorzystają z tej zmiany.

Osoby, które korzystają ze starszych modeli telefonów, które nie obsługują technologii LTE lub 5G, mogą zostać pozbawione dostępu do internetu, gdy sieć 3G zostanie wyłączona. Jest to szczególnie dotkliwe dla osób starszych, które często korzystają z prostszych modeli telefonów.

UKE zaleca wszystkim użytkownikom, aby sprawdzili, czy ich telefony są kompatybilne z technologiami LTE i 5G. Jeśli nie, powinni rozważyć aktualizację swojego urządzenia, aby utrzymać dostęp do sieci.

Przy wprowadzaniu tych zmian, operatorzy muszą dbać o odpowiednią komunikację z użytkownikami i zapewnić pomoc tym, którzy nie są w stanie samodzielnie dostosować się do nowej technologii. UKE będzie ściśle monitorować ten proces, aby zapewnić, że prawa konsumentów są przestrzegane.

W związku z tym, proces wycofania sieci 3G będzie kluczowym krokiem w rozwoju technologii komunikacji w Polsce. Pomimo korzyści, jakie niesie ze sobą nowa technologia, ważne jest, aby pamiętać o tych użytkownikach, dla których zmiana może okazać się problematyczna.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]